Karting. Final de an şcolar cu performanţe deosebite pentru Palatului Copiilor din Baia Mare

0
807

În perioada 25-26 iulie, pe pista de karting “Skar Kart” din Târgu Secuiesc s-a desfăşurat a patra etapă a Campionatului Naţional de Karting Şcolar 2015. La această etapă, piloţii băimăreni au obţinut un loc 1, trei locuri 2, un loc 3 şi 5 menţiuni, echipa a ocupat locul 4, iar la clasamentul general pe echipe s-a situat pe poziţia 3 în campionat. Elevii înscrişi la cercul de karting de la Palatul Copiilor din Baia Mare au obţinut următoarele rezultate: la categoria Mobra Junior, Mircea Olar, elev la Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” în clasa a XI-a (diriginte Ioan Ghiţă) s-a clasat pe locul 1, iar Sergiu Perşe, elev la Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” (învăţător Traian Dra­gomir), a obţinut menţiune; la categoria Cadet, Mircea Olar, a ocupat poziţia a doua, iar Adrian Ilie Olar a ocupat poziţia a treia; la categoria Mobra Seniori, Kulcsar Tamas, elev la Colegiul Tehnic de Transporturi Auto Baia Sprie în clasa a XI-a (diriginte Laszlo Erika), s-a clasat pe locul 2, iar Adrian Ilie Olar a obţinut menţiune; la categoria Pufo, Sergiu Perşe s-a ales cu menţiune; la Categoria KZ125, Daniel Bîrle s-a clasat pe locul 2, iar Mihăiţă Pintea a obţinut menţiune; la categoria Mobra Open, Kulcsar Laszlo a ocupat poziţia a doua şi Mircea Olar a primit menţiune.
Acest concurs a fost ultima activitate a catedrei de karting din anul şcolar 2014-2015, un an cu performanţe deosebite: 13 concursuri, la care s-au obţinut 9 premii 1, 14 premii 2, 21 de premii 3 şi 27 de menţiuni. Activitatea cercului de karting a inclus şi alte activităţi educaţionale, în domeniul voluntariatului tabăra de vară “Prietenii mei în Uniformă” şi educaţie antreprenorială prin participarea la “Youth Business Summit” New York 2015. Palatul Copiilor Baia Mare aduce mulţumiri tuturor celor care au contribuit la realizarea acestor activităţi şi în mod special părintelui Chesarie Bertea şi Bisericii Ortodoxe Române “Sfânta Ana” din New York pentru sprijinul acordat echipei în timpul şederii în SUA. Activităţile au fost pregătite şi coordonate de prof. Mircea Olar, de la Palatul Copiilor Baia Mare.