Cupa Regelui. CSM Ştiinţa Baia Mare – Steaua Bucureşti 29-14 (13-0)

0
537

La finele acestei luni se împlinesc 37 de ani de cînd indiferent de locaţie, confruntările dintre CSM Ştiinţa Baia Mare şi Steaua Bucureşti decurg după acelaşi scenariu: sporesc adrenalina jucătorilor şi deopotrivă a suporterilor, implică orgolii nemăsurate comparabile doar cu desfăşurarea de forţe din teren, se nasc pasiuni şi se generează un spectacol sportiv de cea mai bună calitate. Toate aceste elemente au apărut odată cu debutul pe prima scenă a băimărenilor tocmai împotriva echipei militare, scorul consemnat la acea dată de 27 august 1978, fiind de 15-13 pentru bucureşteni.

Prin evoluţiile lor în ultimii şase-şapte ani, zimbrii au reuşit să echilibreze raportul victoriilor, fiind în mai toate partidele „vioara întîi”. Dacă în tur, pe data de 13 iunie, băieţii noştri au fost nevoiţi să se întrebuinţeze mult mai serios pentru a egala la zece scorul primei reprize, iar mai apoi să încheie partida cu un avantaj de cinci puncte – 20-15, de data aceasta succesul a fost obţinut mult mai clar, formaţia militară nereuşind să conducă în vreun moment pe tabela de marcaj. Mai mult, după 20 de minute de joc, cînd scorul era deja de 10-0, militarii nu se remarcaseră deloc pe faza de atac, bifînd doar de două ori trecerea în jumătatea de teren a oaspeţilor. Scorul consemnat la finalul primului mitan 13-0, s-a reuşit graţie unui drob-gol şi a unui eseu, ambele purtînd semnătura fijianului de 29 de ani Ratu Maravunawasawasa, plus o transformare şi o lovitură de penalitate ambele izbutite de fundaşul neo-zeelandez Luke Samoa.
În actul secund, cu excepţia a şase minute (60-66), cînd steliştii au fost mult mai prezenţi în joc, ritmul partidei a fost dictat de gazdele conduse în teren de căpitanul Constantin Ene. Chiar şi în superioritate numerică, campioana României a izbutit să puncteze, elevii lui George Sava apropiindu-se doar o singură data ameninţător la cinci puncte, minutul 73. La finele celor 83 de minute de joc, scorul înscris pe tabelă avea să fie de 29-14, fundaşul de 27 de ani Luke Samoa fiind şi de această dată cu 16 puncte principalul marcator.

• Arena „Lascăr Ghineţ”. Spectatori, aproximativ: 600. • Arbitri: Emanuel Gorodea (Iaşi), Vlad Iordăchescu (Bucureşti), Dragoş Preda (Bucureşti). Arbitru nr. 4: Florin Ferezan (Cluj-Napoca). • Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare). • CSM Ştiinţa Baia Mare: 15. Ratu Maravunawasawasa, 14. Alexandru Bucur, 13. Giorgio Phillips, 12. John Leiataua, 11. Keeghan Sefton, 10. Luke Samoa, 9. Bidzina Shamkaradze, 1. Mihai Dico, 2. Florin Bârdaşu, 3. Silviu Suciu, 4. Dumani Mtya, 5. Paul Ailenei, 6. Timothy Buchanan, 7. Constantin Ene – cpt., 8. Răzvan Ailenei. Rezerve: 16. Florin Gorun, 17. Ionuţ Stan, 18. Paul Rusu, 19. Andrei Iurea, 20. Alexandru Pălii, 21. Georgel Cătună, 22. Cristian Diniş Vârtic, 23. Sean Morrell. Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci. • Steaua Bucureşti: 15. Ionuţ Niacşu, 14. Alexandru Porojan, 13. Vasilică Paşcu, 12. Vili Ahofono, 11. Ahome’e Tupou, 10. Andrei Filip, 9. Grigoraş Diaconescu, 1. Andrei Florescu, 2. Cristi Cornei, 3. Sergiu Buzea, 4. Petre Neacşu, 5. Alexandru Grigore – cpt., 6. Petelo Tupou, 7. Sorin Coşereanu, 8. Eseria Vueti. Rezerve: 16. Dennis Naitoko, 17. Costin Neacşu, 18. Manu Vainanuma, 19. Bogdan Doroftei, 20. Cătălin Neacşu, 21. Laurenţiu Cocîrlă, 22. Mihai Golubenco, 23. Silviu Vasiliu. Antrenori: George Sava, Dănuţ Dumbravă.
Cele mai importante momente ale partidei: Min. 11 Ratu Maravunawasawasa –  drob gol (3-0); Min. 17 Ratu Maravunawasawasa – eseu (8-0); Min. 18 Luke Samoa – transformare eseu (10-0); Min. 31 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă (13-0); Min. 40+4 John Leiataua – cartonaş galben; Min. 43 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă (16-0); Min. 50 Grigoraş Diaconescu – eseu (16-5); Min. 51 Andrei Filip – transformare eseu (16-7); Min. 70 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă (19-7); Min. 72 Petelo Tupou – eseu (19-12); Min. 73 Laurenţiu Cocîrlă – transformare eseu (19-14); Min. 76 Răzvan Ailenei – eseu (24-14); Min. 77 Luke Samoa – transformare eseu (26-14); Min. 80+3 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă (29-14).