Meciuri amicale. O victorie şi o înfrîngere

0
449

ACS Fotbal Comuna Recea a disputat, în decurs de două zile, două meciuri amicale, ambele susţinute pe teren propriu. Primul s-a consumat vineri după-amiază, returul cu CSM Sighetu Marmaţiei.
Pentru al doilea an consecutiv în Liga a III-a, sighetenii s-au impus fără drept de apel, cu scorul de 5-2, după ce gazdele au deschis scorul, iar la pauză tabela arăta 4-1 în dreptul formaţiei antrenate de Michele Bon. CSM Sighet a arătat ca o formaţie matură în joc, compactă, cu trasee bine stabilite, care şi în sezonul ce vine va avea un cuvînt greu de spus. În schimb, ACS Fotbal Comuna Recea se vede că mai are nevoie de întăriri, atît jucători Under 19, dar mai ales cu experienţă. Golurile gazdelor au fost marcate de David (11 – 11 m) şi Ciuntu (60), iar pentru oaspeţi au înscris Stephane Ferhaoui (18) Taciuc (22, 27 – 11 m, 43) şi Tăbîrţă (64). • ACS Fotbal Comuna Recea: Iura – Mateaş, Fazekas, David, Riza, Khadim Der Serigne, Cuc, Voivod, Schwarcopf, Dologa, Popan. Au mai evoluat: Demian, Balaj – Buticaş, Mihali, Hodiş, Filip, Serge, Chişiu, Ciuntu. Antrenor: Romulus Buia. • CSM Sighetu Marmaţiei: Began – A. Novoszelenski, Pistol, C. Bucur, Ionuţ Pînţaru, O. Bucur, Fizeşan, Bedea, Stephane Ferhaoui, Brumă, Taciuc. Au mai intrat: Ionescu – Tăbîrţă, Turda, Hofer, O. Filip, Ţîrlea, Ciortan. • Arbitri: Adrian Şuta – Daniel Lar, Ionuţ Sava.
În al doilea meci, programat sîmbătă dimineaţa, împotriva juniorilor republicani A de la FC Municipal Baia Mare, ACS Fotbal Comuna Recea s-a impus cu scorul de 4-2 (3-1). Oaspeţii au deschis scorul în chiar minutul 1, prin Costinar, pentru ca peste numai un minut Dologa să restabilească egalitate. Dologa realizează dubla pînă la pauză, iar Schwarcopf măreşte avantajul echipei sale (3-1). În partea secundă, gazdele se duc la 4-1 prin golul lui Schwarcopf, iar Buda închide tabela şi partida se termină cu 4-2 în favoarea formaţiei de Liga a III-a. Trebuie să mai spunem că Iura a parat penalty-ul din partea secundă executat de Costinar. • ACS Fotbal Comuna Recea: Demian (46 Iura) – D. Filip (46 Giurgiu), Fazekas, Apan, D. Sabadîş (46 Bogdan Predan), Boloş, Onişa, Mihali, Bogdan Liviu, Schwarcopf, Dologa). • FC Municipal Baia Mare: Iuhasz (40 Tiorean) – Bandi (46 Ember), Rogojan (40 Cupşe), Mureşan, Bud, Telcian, Costinar, C. Pop, Gherghel, Leontin Mircea, David. Au mai evoluat: Mereuţ, A. Pop, P. Buda, Bogdan Mircea. • Arbitri: Vlad Mare – Bogdan Mureşan, Cris Pop.