Vicecampioana a cîştigat Memorialul „Tomáš Jakubco”

0
568

HCM Baia Mare – Podravka Koprivnica 27-23 (13-13)

Derby-ul turneului din Slovacia, dintre HCM Baia Mare şi Podravka Vegeta Koprivnica, cele două echipe participante în Champions League, s-a încheiat cu victoria româncelor, scor 27-23 (13-13).

Jocul a fost echilibrat pînă în minutul 48 (21-20), moment din care HCM a înscris 6 goluri şi a primit doar unul în următoarele 10 minute. Evoluţie remarcabilă a portarului Ionica Munteanu (16 intervenţii) şi a principalelor marcatoare: Geiger 6, Abbingh 6, Ardean 3, Ježić 3. • Sala „Chemkostav Arena” din Michalovce. Aproximativ 300 de spectatori. • Arbitri: Milan Sivak / Zbislav Otapka. • HCM Baia Mare: Munteanu (16 intervenţii), Dumanska – Geiger 6, Abbingh 6 (3), Ježić 3, Ardean Elisei 3 (1), Do Nascimento 2 (1), Nechita 2, Oltean 1, Tănăsie 1, Zamfirescu 1, Tătar 1, Preda 1, Szücs, Marin, Vizitiu. Antrenori: Aurelian Roşca, Ioan Băban. • Podravka: Jukic, Kapitanivic – Nemaskalo 6, Vidak 10 (1), Frankovic 2 (1), Milosevic 2, Krsnik 1, Dzono 1, Dragisic 1, Niksic, Dezic, Senvald. Antrenor: Goran Mrden. • Aruncări de la 7 m: 7-3 (transformate 5-2; au ratat Do Nascimento 2, respectiv Vidak). Minute de eliminare: 10-12. • Clasamentul final: 1. HCM Baia Mare (6 pct); 2. Iuventa Michalovce (2 pct); 3. DVSC Debrecen (2 pct); 4. Podravka Vegeta Koprivnica (2 pct). • Premii speciale • Golgeteră – Marjeta Vidak (Podravka); Cel mai bun portar – Lafuente Alvarez (Michalovce); Cea mai bună jucătoare – Kudor Kitti (Debrecen); Miss turneu – Adriana Nechita (HCM Baia Mare).