Junioarele de la HCM Baia Mare au cîştigat turneul “Sarius” Cup din Slovacia

0
636

HCM Baia Mare a ocupat locul întîi la turneul internaţional “Sarius Cup”, care a avut loc în perioada 13-15 august la Prešov, în Slovacia. Echipa Under 17 antrenată de Sorin Rădulescu a învins în finala competiţiei gazda turneului, Bemaco Prešov, cu 11-6 (meciurile s-au disputat pe durata a două reprize de cîte 17 minute).
Junioarele de la HCM Baia Mare au “confiscat” toate premiile speciale acordate de organizatori: Denisa Tudose – golgeteră, Dariana Pop – cea mai bună jucătoare şi Mara Cherecheş – cel mai bun portar.
HCM Baia Mare a participat şi cu echipa a II-a (antrenor Dumitru Sechel) din care au făcut parte junioare mai mici. HCM II s-a clasat pe locul 4 după ce a înregistrat 2 victorii şi a suferit 4 înfrîngeri. Principalele marcatoare ale grupării băimărene au fost Denisa Tudose (28 goluri), Ştefania Surducan (25 goluri) şi Ioana Sechel (21 goluri).
Rezultatele înregistrate de HCM Baia Mare în Slovacia
• Turneu 6 echipe: 17-11 cu Iuventa Michalovce (Slovacia); 16-15 cu Bemaco Prešov (Slovacia); 23-12 cu HCM II Baia Mare; 19-11 cu HC Tatran Stupava (Slovacia); 23-8 cu HC Salve Dubysa Šiauliai (Lituania). • Finală: 11-6 cu Bemaco Prešov.