Fotbal. Meci amical Victorie la pas

0
350

• ACS Fotbal Comuna Recea – FCM Baia Mare 0-4 (0-3)

Cele două echipe maramureşene s-au întîlnit într-un ultim amical înaintea debutului noului sezon, partida disputîndu-se pe terenul din Săsar, unde va evolua ACS Fotbal Comuna Recea în noul campionat al Ligii a III-a.
FCM Baia Mare a cîştigat detaşat acest joc de verificare, elevii antrenaţi de Dorin Toma şi Cristian Bogdan impunîndu-se cu scorul de 4-0 (3-0). Golurile formaţiei de Liga a II-a au fost marcate de Sîrbu (19), V. Pop (21, 39 – 11 m) şi Balaure (63). Întîlnirea a fost controlată de la început pînă la final de oaspeţi, acestora mai fiindu-le anulate alte trei goluri în prima parte, toate pe motiv de ofsaid. Primul gol a venit în minutul 19, cînd Păcurar i-a trimis o pasă printre fundaşii adverşi lui Sîrbu, acesta a rămas singur cu Iura, a trecut de acesta şi a marcat în poarta goală: 0-1. Peste numai două minute, FCM Baia Mare îşi măreşte avantajul. Un contraatac şcoală (3 contra 1), Sîrbu scapă singur în dreapta, intră în careu, îi scoate balonul lui V. Pop şi atacantul trimite la colţul lung de la 8 m: 0-2. Cu şase minute înainte de finalul primei părţi, V. Pop este faultat clar în careu de Taraszkozi şi acelaşi V. Pop execută fără probleme: 0-3. În fine, ultima reuşită a partidei se consumă în minutul 63. Deac centrează la bara a doua şi Balaure reia sub transversală din 2 m: 0-4. La această partidă a asistat şi antrenorul celor de la CS Oşorhei, Călin Cheregi, formaţie cu care va evolua ACS Fotbal Comuna Recea în prima etapă a stagiunii. FCM Baia Mare nu s-a putut baza la acest joc pe aportul a patru jucători, toţi accidentaţi: Radu Leonte, Cătălin Savin, Răzvan Lupu şi Mădălin Popa.
ACS Fotbal Comuna Recea: Iura (46 Anişoreac) – Mateaş, Fazekas, David, Taraszkozi, Schwarcopf (20 Tarţa), Cuc, Voivod, Dologa, Morar, Ciuntu. Au mai intrat: Chinde, Khadim, Popan, Asăujan, Apan, Zaslati, D. Sabadâş. Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.
FCM Baia Mare • Prima repriză: Ormenişan (30 Bota) – Duruş, Hodor, Potecu, Gherman, Ignea, Sîrbu, Păcurar, Şter, Codin, V. Pop. • Repriza a II-a: Bota (60 Fila) – Giurgiu, Urs, F. Ilie, Gherman, Munteanu, Bratima (55 Şter), Deac, Ivănică, Balaure, Arnăutu. Antrenori: Dorin Toma şi Cristian Bogdan.
• Arbitri: Norbert Kemenes – Alexandru Gurza şi Dana Marchiş.