AS Nistru – Sport Team Baia Mare 1-3 (1-0)

0
700

Terenul din Tăuţii Măgherăuş a găzduit partida de fotbal old-boys dintre AS Nistru, grupare de liga a V-a şi Sport Team Baia Mare, încheiată cu victoria oaspeţilor.
Meciul în prima repriză a fost echilibrat, cu un plus pentru echipa gazdă, care reuşeşte să înscrie în minutul 22 în urma unui atac pe partea dreaptă, cînd jucătorul Ricardo Vakon pătrunde în viteză printre fundaşii de la Sport Team şi de la 15 m şutează puternic în stînga portarului Edy Costin (1-0).
Tot în prima repriză, ambele echipe ratează situaţii de a marca, însă scorul rămîne neschimbat, remarcîndu-se la ocazii ambii portari – Gabi Crişan şi Edy Costin. După reluare, cei care pun stăpînire pe joc sînt oaspeţii şi în minutul 60 reuşesc egalarea prin Japo Lukacs, în urma unei pase peste fundaşii echipei gazdă, primite de la Rareş Pop-Popescu (1-1). În continuare, AS Nistru încearcă să reintre în avantaj, dar Ricardo Vakon şi Bogdan Marchiş irosesc oportunităţi excelente de a marca. În minutul 68, Sorin Bozântan reuşeşte să şi înscrie, în urma unei gafe a portarului Gabi Crişan, care n-a nimerit mingea care se îndrepta spre el şi atacantul de la Sport Team singur, cu poarta goală, marchează. Pînă la finalul jocului, echipa care atacă mai mult este cea din Baia Mare şi în minutul 80 majorează scorul la 1-3, prin acelaşi Sorin Bozântan. Arbitrajul a fost asigurat de Alexandru Bella, Cătălin Oţet şi Cătălin Erdei. • AS Nistru: Gabi Crişan – Ionuţ Ghişe, Sebi Faran, Bartolomeu Vakon, Raul Ilieş, Ionuţ Micle, Bogdan Marchiş, Cătălin Ghişe, Ricardo Vakon, Edy Vakon, Denis Pomian şi Dănuţ Mande. • CS Sport Team: Edy Costin – Daniel Chendrean, Marius Maghear, Vasile Terec, Virgil Raţiu, Florin Florea, Japo Lukacs, Rareş Pop-Popescu, Bogdan Trif, Alin Gavrilă şi Cristian Bărbos. Au mai jucat: Darius Mihuţ, Andrei Costin, Claudiu Indre, Sorin Bozântan, Daniel Lupuţi şi Ioan Marchiş.