Două din două!

0
549

• HCM Baia Mare – CS Măgura Cisnădie 39-28 (19-15)

HCM Baia Mare îşi continuă pregătirea pentru turneul de calificare în grupele EHF Champions League, obţinînd o nouă victorie la scor în Liga Naţională, repurtată de data aceasta în faţa celor de la CS Măgura Cisnădie, în joc programat de a doua etapă: 39-28 (19-15).
Circa 35 de minute a reuşit debutanta în Liga Naţională să dea replica vicecampioanelor României, după care handbalistele lui Aurelian Roşca s-au desprins pînă la maximum 11 goluri, avînd în Adriana Nechita principala marcatoare şi de această dată.
Cu multă ambiţie au început meciul jucătoarele de la CS Măgura Cisnădie, echipă nou promovată în Liga Naţională, reuşind de patru ori să savureze situaţii de avantaj acasă la vicecampioana României: 2-3, min. 6; 4-5, min. 11; 5-6, min. 12; 6-7, min. 13. Ultimul egal este înregistrat la scorul de 10-10, în minutul 19, iar băimărencele încep – încet, încet – să îşi ambaleze motoarele. După două reuşite consecutive pentru gazde, HCM se desprinde pentru prima dată la două goluri: 12-10 în minutul 23. Pînă la pauză, însă, avantajul băimărencelor mai creşte: 16-13 în minutul 27, 18-14 în minutul 29, pentru ca – după primele 30 de minute de joc – scorul să fie 19-15. În actul secund, handbalistele de la HCM au avut (cel puţin) o viteză în plus faţă de adversarele lor, scorul luînd, în consecinţă, proporţii. Abbingh duce în premieră avantajul la cinci goluri în minutul 31: 20-15. Distanţa atinge cota şase în minutul următor, la 22-16. Nechita îşi desprinde pentru prima dată echipa la şapte goluri în minutul 46: 29-22. Este doar o chestiune de timp pînă cînd Tănăsie punctează pentru un avantaj de opt goluri: 31-23, minutul 49. Suporterii le îndeamnă pe băimărence să joace fără menajamente şi să se desprindă la 10 goluri. Zis şi făcut: 37-27 cu două minute înainte de fluierul final. Cel mai consistent avantaj al gazdelor este de 11 goluri: 38-27 în minutul 60, 39-28 – scor final.
08_04sept:Graiul.qxdDupă victoria la 10 goluri obţinută în prima etapă cu clujencele de la U Alexandrion, HCM bifează al doilea succes detaşat al acestei ediţii de Ligă Naţională. Ca şi în prima etapă, tot cu nouă reuşite, Adriana Nechita a fost principala marcatoare pentru Baia Mare. La finele acestei săptămîni, HCM are planificată prima deplasare din actuala ediţie de campionat. Băimărencele vor evolua sîmbătă, de la ora 18.00, la HC Alba Sebeş. Următorul meci în faţa propriilor suporteri va avea loc marţi, 8 septembrie, de la ora 16.00, atunci cînd acasă la vicecampioana României vine Rapid din Bucureşti. • Sala sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 1.000. • Au arbitrat: Marius Fâşcu (Timişoara) şi Aurel Moldoveanu (Arad). Observator FRH: Ioan Furnea. • Aruncări de la 7 m: 2-3 (transformate 2-3). Minute de eliminare: 4-8. • HCM Baia Mare: Munteanu (4 intervenţii), Dumanska (8 intervenţii) – Nechita 9, Ardean Elisei 7 (2 din 7 m), Jezic 5, Perianu 4, Tănăsie 3, Oltean 3, Abbingh 3, Vizitiu 2, Geiger 1, Tătar 1, Preda 1, Szucs, Marin, Zamfirescu. Antrenor: Aurelian Roşca. Director tehnic: Ioan Băban. • CS Măgura Cisnădie: Sitenko (4 intervenţii), Popovici (10 intervenţii) – Gatzel 10 (3), Krnic 5, Chelaru 4, Cârstoaica 2, Predoiu 2, Goran 2, Lazarin 1, Veşca 1, Popescu 1, Stănciulescu, Manoilă, Florea. Antrenor: Alexandru Weber.
Rezultatele etapei a doua: HCM Roman – HCM Râmnicu Vâlcea 32-26; HCM Baia Mare – CS Măgura Cisnădie 39-28; U Alexandrion Cluj-Napoca – ASC Corona 2010 Braşov 28-27; CSM Ploieşti – HC Dunărea Brăila 26-25; CSM Unirea Slobozia – CS Rapid USL Metrou Bucureşti 29-25; SCM Craiova – HC Zalău 33-32; CSM Bucureşti – HC Alba Sebeş 36-25.
Etapa viitoare • Sîmbătă, 5 septembrie: HC Dunărea Brăila – CSM Unirea Slobozia, ora 11; HC Zalău – CSM Ploieşti, ora 11; CS Rapid USL Metrou Bucureşti – CSM Bucureşti, ora 13.30, Digi Sport; HCM Râmnicu Vâlcea – SCM Craiova, ora 15.30, Digi Sport; CS Măgura Cisnădie – U Alexandrion Cluj-Napoca, ora 18; HC Alba Sebeş – HCM Baia Mare, ora 18 • Duminică, 6 septembrie: ASC Corona 2010 Braşov – HCM Roman, ora 17.15, Digi Sport.