Trei puncte imense

0
727

Industria Galda de Jos – ACS Fotbal Comuna Recea 3-4 (1-2)
ACS Fotbal Comuna Recea are un început de campionat senzaţional pentru o echipă nou promovată, gruparea antrenată de Romulus Buia şi Ovidiu Mic reuşind un rezultat formidabil în deplasarea de la Industria Galda de Jos, o echipă greu de răpus pe terenul ei. Gruparea maramureşeană a învins la Galda cu 4-3, după un meci spectaculos, cu şapte reuşite, la pauză tot echipa noastră aflîndu-se în avantaj, 2-1.
Gazdele au deschis extrem de repede scorul, în minutul 3, prin Bodea, în urma unei pase venite de la fostul jucător al FCM Baia Mare, Andrei Cernea. Oaspeţii au echilibrat imediat jocul şi, pînă la pauză, au fost în avantaj, prin dubla realizată de Viorel Chinde (11 şi 36). Galda va restabili egalitatea în minutul 60, autor D. Lupşan, din nou pasa decisivă venind de la Cernea. ACS Fotbal Comuna Recea va ieşi din nou la rampă cu două goluri marcate în doar cinci minute. Ciuntu va realiza şi el dubla în minutele 79 şi 84, iar oaspeţii vor reveni în joc prin reuşita lui Haiduc din minutul 87. ACS Fotbal Comuna Recea cîştigă trei puncte mari şi aşteaptă acum verdictul apelului în cazul meciului cu CS Oşorhei, pierdut momentan la masa verde cu 0-3. În cazul unei hotărîri pozitive, formaţia lui Romică Buia va avea maximum de puncte şi va urca pînă pe locul 3, la egalitate cu Luceafărul Oradea şi CSM Sighetu Marmaţiei. • Industria Galda de Jos: Căt. Ştef – Goguţa, Al. Man, Haiduc, Oţoiu, Frenţiu, D. Lupşan, Cr. Kilin, Cr. Bodea, A. Câmpean, Cernea. Rezerve: Boldi – P. Medrea, R. Lungu, Cr. Ivaşcu, Căt. Ivaşcu, Baghiu, Olălău. Antrenor: Paul Ciucă. • ACS Fotbal Comuna Recea: Lovasz – Mateaş, Fazakas, David, Taraczkozi, Chinde (Apan), Cuc (Voivod), Asăujan, Schwartzkopf, Morar (Popan), Ciuntu. Rezerve: Iura – Paşca, Riza. Antrenori: Romică Buia şi Ovidiu Mic. • Arbitri: Nicolae Cătălin Botaş – Chiţoiu Andrei Nicolae, Alin Marian Botaş (Timişoara). Observatori FRF: Marius Zgovancu (Tîrgu Jiu), Tiberiu Gabor (Reghin).