Gazdele, primul succes în campionat

0
467

• HCM Minaur Baia Mare – Politehnica Timişoara 29-24 (15-13) •

În deschiderea etapei cu numărul cinci din Liga Naţională, HCM Minaur Baia Mare a obţinut prima victorie din noul sezon, scor 29-24, în faţa grupării Politehnica Timişoara. La pauză, echipa noastră a avut un avantaj de doar două goluri, scor 15-13.
Primele cinci minute au fost echilibrate, HCM Minaur conducînd la un singur gol, scor 3-2 (min. 5). Timişorenii au revenit şi au preluat conducerea, avînd un avantaj de trei goluri, scor 4-7 (acesta fiind cel mai mare avantaj avut de Politehnica în acest meci). Pe fondul unor intervenţii foarte bune avute de Răzvan Pop, HCM Minaur a egalat la mijlocul reprizei, scor 9-9, iar mai apoi a preluat conducerea cu nouă minute înainte de intrarea la vestiare. La pauză, HCM Minaur a înregistrat un avantaj de două goluri, scor 15-13.
Imediat după reluare, campionii României s-au distanţat la trei goluri (scor 17-14), iar mai apoi la opt goluri (24-16 min. 45). Totuşi, cel mai mare avantaj avut de HCM Minaur în acest meci a fost de nouă goluri, înregistrat cu trei minute înainte de final, scor 29-20. Pînă la sfîrşitul celor 60 de minute, oaspeţii au mai redus din diferenţă, scorul final fiind 29-24. • Sala Polivalentă din Baia Mare. Spectatori, aproximativ 1.000 spectatori. • Arbitri: Teodor Şerbu – Andrei Vasilescu (Bucureşti). • Aruncări de la 7 m: 2-2 (transformate: 0-0; au ratat: Ivancsik 2, respectiv Timofte, Pejovici). Minute de eliminare: 12-8. • HCM Minaur Baia Mare: R. Pop (12 intervenţii, a apărat un 7 m), Simulescu (o intervenţie) – Bera 5, Karacic 5, Ghiţă 5, Ramba 4, Aflitulin 3, Ivancsik 3, Vilovski 2, Ostrusko 2, Sadoveac, Fotache, Buşecan, Cristescu, Mihai, Marta. Antrenori: Lars Walther şi Petru Pop. • Politehnica Timişoara: Daskalovski (14 intervenţii, a apărat 2 de 7 m), Vîlceanu – Chikovani 5, Halca 5, Lasica 4, Timofte 3, Grigoraş 2, Fenici 2, Neamţu 1, Ştefan 1, Pejovici 1, Păiuş, Leordean, Cl. Şimicu, Szentpeteri, Santeiu. Antrenori: Pero Milosevici şi Attila Horvath.
Cauzat de debutul campionilor în Champions League (în deplasare la Skjern), HCM Minaur va juca din nou în cursul acestei săptămîni, în deplasare, la nou-promovata CSM Ploieşti.