Liga a II-a. Seria a II-a. Promovata, în fotoliul de lider

0
501

• FC Caransebeş – FC Municipal Baia Mare 1-2 (0-1) •

FC Municipal îşi continuă parcursul excelent din acest debut de sezon şi obţine un nou succes, rămînînd neînvinsă în actuala stagiune. Elevii lui Dorin Toma şi Cristian Bogdan au bifat a doua victorie consecutivă, tot în deplasare, la FC Caransebeş, jucătorii noştri învingînd cu scorul de 1-2 (0-1). Mai mult, cu această victorie nou promovata în Liga a II-a a urcat în fotoliul de lider, cu 7 puncte, la egalitate de puncte cu gruparea venită din Liga 1, Gaz Metan Mediaş. Pentru echipa băimăreană nu se anunţa un meci facil, în condiţiile în care adversarul de sîmbătă venea după două victorii, împotriva unor adversari puternici ai seriei şi cu pretenţii în acest sezon (CSM Râmnicu Vâlcea şi FC Braşov), dar jucătorii noştri acuzau şi o oarecare oboseală după cele 120 de minute din Cupa României cu Olimpia Satu Mare, care a adus calificarea în şaisprezecimi. Dar FC Municipal a făcut din nou un joc perfect, pe care l-a controlat în cea mai mare parte şi în care şi-a creat şapte ocazii clare de gol, dintre care două au fost transformate.
Prima ocazie la poarta gazdelor se consumă în minutul 12, cînd Ignea a trimis din careu către poartă, balonul deviat de un fundaş a ajuns la Arnăutu, golgheterul băimărean şi al Ligii a II-a şutează din 5 m, dar Negrilă respinge cu piciorul. În minutul 21, Leonte trimite o centrare în careu, Florin Ilie reia cu capul din 6 m, Negrilă respinge cu un reflex în faţă şi balonul trece prin faţa lui Arnăutu. Şi vine minutul 36, cînd oaspeţii vor deschide scorul conform realităţii din teren. Răzvan Lupu centrează perfect şi Arnăutu reia cu capul din 8 m lîngă bară, în stînga lui Negrilă: 0-1. FC Caransebeş are singura oportunitate cu un minut înainte de finalul primei părţi. Roman execută o lovitură liberă de la 25 m şi balonul trece puţin pe lîngă stîlpul din dreapta lui Ormenişan. FC Municipal Baia Mare are un început de repriză secundă senzaţional şi în minutul 56 îşi va mări avantajul. Fază identică cu marcarea primului gol. Lupu centrează de pe stînga, dar la finalizare s-a aflat Sîrbu, acesta reluînd cu capul din 7 m lîngă bară, în dreapta aceluiaşi Negrilă: 0-2. Gazdele trec pe lîngă reducerea din diferenţă în minutul 59, şutul expediat de Livan de la 22 m fiind respins în lateral de Ormenişan. Peste numai un minut, gugulanii vor marca şi vor reintra în meci. Jucătorii oaspeţi nu pot respinge balonul din propriul careu, acesta ajunge la Sabin Lupu, care reia sub transversală puternic şi lîngă vinclul porţii din 8 m: 1-2. Acelaşi Sabin Lupu are în bocanc golul egalizator, dar şutul său (min. 62) este respins în faţă de Ormenişan, care revine şi reţine în doi timpi. În minutul 68, Arnăutu pătrunde în careul advers, şutează la colţul scurt din unghi şi Negrilă reţine. Păcurar putea face 1-3 în minutul 74, micuţul mijlocaş rămîne singur cu Negrilă, trimite de la 14 m spre colţul lung, numai că tînărul portar al Caransebeşului respinge în lateral. Adrian Şter, la debutul său în Liga a II-a, are şi el posibilitatea să marcheze în minutul 83. Balaure centrează de pe stînga şi Şter reia, din centrul careului, peste poartă din numai 10 m. Trei puncte absolut normale după aspectul jocului şi după ocaziile mari de care a beneficiat FC Municipal Baia Mare, care are un debut de campionat excepţional. Sperăm ca jucătorii noştri să rămînă cu picioarele pe pămînt şi să realizeze că drumul este lung pînă la îndeplinirea obiectivului, clasarea între primele şase locuri. De asemenea, sperăm ca echipa noastră să evolueze la fel de bine şi cu Metalul Reşiţa, o formaţie aflată pe ultimul loc, dar care trebuie tratată cu maximă seriozitate. • Stadionul Municipal. Spectatori, aproximativ 1.500.
FC Caransebeş: Negrilă – Stoica, Suciu, Buşu, Răducu (69 Bogdanovici), Roman, Şuru (58 Telecican), Stelitano (58 Săulescu), Cîrstoiu, Livan, S. Lupu. Rezerve: Pascal – Pisano, Moisi, Curelea. Antrenori: Toma Peica, Giovanni Pisano.
FC Municipal Baia Mare: Ormenişan – Străuţ, Hodor, F. Ilie, R. Lupu, Ignea, Leonte, Sîrbu (66 Şter), Balaure, Arnăutu (87 V. Pop), Păcurar (76 Codin). Rezerve: Bota – Duruş, Oltean, Munteanu. Antrenori: Dorin Toma şi Cristian Bogdan. • Arbitri: Mircea Ardelean (Arad) – Mihai Marius Marica (Bistriţa), Casian Băla (Arad). Rezervă: Liviu Bălăcescu (Tîrgu Jiu). Observatori FRF: Irina Mîrţ (Bucureşti), Adrian Lucaci (Arad). • Cartonaşe galbene: Cîrstoiu (17), Răducu (68), Stoica (74), respectiv Păcurar (12), Sîrbu (25), Ignea (74).

08_14sept:Graiul.qxdRezultatele etapei 3: Gaz Metan Mediaş – Şoimii Pâncota 1-1; Unirea Tărlungeni – „U” Cluj-Napoca 1-0; UTA Bătrâna Doamnă – CS Mioveni 2-2; Chindia Târgovişte – Olimpia Satu Mare 2-0; FC Bihor Oradea – CSM Rîmnicu Vâlcea 0-1; Metalul Reşiţa – FC Braşov 2-3; FC Caransebeş – FC Municipal Baia Mare 1-2.

Etapa viitoare (sîmbătă, 19 septembrie, ora 11): „U” Cluj-Napoca – Gaz Metan Mediaş; CS Mioveni – Unirea Tărlungeni; Olimpia Satu Mare – UTA Bătrâna Doamnă; CSM Râmnicu Vâlcea – Chindia Târgovişte; FC Braşov – FC Bihor Oradea; FC Municipal Baia Mare – Metalul Reşiţa; Şoimii Pâncota – FC Caransebeş.