Liga a III-a. Seria a V-a. Punctaj maxim după trei etape

0
595

• ACS Fotbal Comuna Recea – FC Zalău 5-0 (1-0) •

ACS Fotbal Comuna Recea merge ceas în acest debut de campionat, obţinînd al treilea succes din tot atîtea etape. Formaţia lui Romică Buia şi Ovidiu Mic a învins categoric, pe teren propriu, gruparea FC Zalău, care în sezonul trecut a luptat pentru promovarea în Liga a II-a. Gazdele s-au impus cu un neverosimil 5-0, după ce la pauză aveau avantaj minim. Scorul a fost deschis în minutul 44 de Cosmin Ciuntu, pentru ca la trei minute de la reluare Dumitru Morar să mărească avantajul în urma unei gafe făcute de portarul oaspeţilor şi un fundaş. Raul Taraszkozi duce scorul la 3-0 cu unsprezece minute înainte de final, dar pînă la ultimul fluier ACS Fotbal Comuna Recea va mai puncta încă de două ori. Darian Sabadâş, jucător de numai 15 ani, abia introdus în teren, va realiza dubla în numai două minute. În minutul 90, puştiul va înscrie primul său gol în Liga a III-a şi peste două minute acesta va obţine un penalty, pe care tot el îl va transforma. ACS Fotbal Comuna Recea învinge cu 5-0 şi ocupă poziţia secundă în clasamentul seriei a V-a, la egalitate cu Luceafărul Oradea, acestea fiind despărţite de golaveraj.
08_14sept:Graiul.qxdACS Fotbal Comuna Recea: Lovasz – Mateaş (Paşca), Făzăkaş, A. David, Taraczkozi, Chinde, A. Cuc – cpt. (D. Sabadâş), Asăujan, Schzwarcopf, Morar (Tarţa), C. Ciuntu (Popan). Rezerve: Anişoreac – R. Voievod, Apan. Antrenor: Romică Buia. • Arbitri: Vlad Inoan (Floreşti) – Anghel Todea (Cluj-Napoca), Dragoş Daniel Popa (Băişoara). Observatori FRF: Valer Vancea, Cornel Pantea (Oradea).

Primul eşec

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Sighetu Marmaţiei 1-0 (1-0)

CSM Sighetu Marmaţiei a suferit primul eşec din actualul campionat, formaţia antrenată de Michele Bon şi Cosmin Marincean fiind învinsă la limită în deplasarea de la AFK Csikszereda Miercurea Ciuc. Oaspeţii au controlat peste 80 la sută din întîlnire, dar lipsa de concentrare din faţa porţii a lăsat mult de dorit, sighetenii bătîndu-şi pur şi simplu joc de ocaziile mari create. În schimb, gazdele au beneficiat de o singură oportunitate, pe care au transformat-o în gol în minutul 22, prin Czimbalmos. Cu acest eşec, CSM Sighetu Marmaţiei coboară pe locul 4, avînd cu trei puncte mai puţin decît ocupantele primelor două poziţii.

Rezultatele etapei 3: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Sighetu Marmaţiei 1-0; Luceafărul Bălan – Sănătatea Cluj 1-2; Luceafărul Oradea – CS Iernut 3-0; Unirea Dej – CS Oşorhei 3-2; Unirea Jucu – Industria Galda de Jos 0-2; ACS Fotbal Comuna Recea – FC Zalău 5-0; AFC Odorheiu Secuiesc – CSM Avântul Reghin 2-4.

Etapa viitoare (sîmbătă, 19 septembrie, ora 17): Sănătatea Cluj – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc; CS Iernut – Luceafărul Bălan; CS Oşorhei – Luceafărul Oradea; Industria Galda de Jos – Unirea Dej; FC Zalău – Unirea Jucu; CSM Avântul Reghin – ACS Fotbal Comuna Recea; CSM Sighetu Marmaţiei – AFC Odorheiu Secuiesc.