Victorie facilă

0
597

• CSM Sighetu Marmaţiei – AFC Odorheiu Secuiesc 4-0 (2-0) •

Meci uşor al sighetenilor cu proaspăt promovata în Liga III-a, AFC Odorheiu Secuiesc. Oaspeţii au expediat primul şut spre poartă abia în minutul 84!
În prima repriză a fost un asediu permanent la poarta bravului Reti, care a evitat o catastrofă a echipei sale. De partea cealaltă, sighetenii s-au postat în jumătatea adversă, făcînd un presing reuşit şi vor înscrie repede (min. 9), la o fază colectivă Lemac îl invinge pe Reti: 1-0. Atacurile gazdelor continuă şi la o lovitură liberă de pe partea dreaptă, executată perfect de Ferhaoui (cel mai bun jucător de pe teren), Pistol, cu o lovitură de cap, duce scorul la 2-0, în min. 14. Pînă la pauză Fizeşan şi Ţîrlea vor avea ocazia să modifice tabela, dar vor rata. Se merge la pauză cu un rezultat mulţumitor. La reluare, oaspeţii încearcă să echilibreze jocul, dar nu reuşesc mai nimic. Tot sighetenii vor înscrie prin omul cheie al meciului, Ferhaoui, care cu un şut la firul ierbii, de pe stînga, îl bate pe Reti, 3-0. Era minutul 68. În min. 73, Pistol şutează puternic din careu, Reti scoate cu un reflex uluitor. În minutul 82 Lemac reuşeşte dubla, stabilind scorul final: 4-0. O victorie facilă şi un joc bun, care dă speranţe pentru meciurile următoare.

Stadionul Solovan. Timp călduros. Teren bun. Spectatori peste 1.000. • CSM Sighetu Marmaţiei: Began – Alex Novoselenszki (min. 74 Bedea), Pistol – căpitan, Bucur, Pînţaru, Ţârlea (min. 74 Daniel Filip), Fizeşan, Ferhaoui (min. 88 Opriş), Brumă, Lemac (min. 83 Daniel Pop), Taciuc. Antrenori: Michele Bon, Vasile Şleam, Cosmin Marincean. • AFC Odorheiu Secuiesc: Reti – Sebestjen, Demeny, Peter, Balazsi, Balint, Arnold Simon(min. 55 Gergely), Norbert Simon (min. 55 Gal), Tamas, Doltek. Antrenori: Lorand Budai Barna, Janos Botorok. • Cartonaş galben: Alex Novoselenszki. • Arbitraj fără probleme: Mihai Domşa (Aiud) – Tamas Kopriva (Satu Mare), Marius Lazăr (Bistriţa). Observatori FRF: Dinu Lucaciu (Cluj Napoca), Attila Kanyaro (Tîrgu Mureş).

Rezultatele etapei 4: Sănătatea Cluj – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-0; CS Oşorhei – Luceafărul Oradea 1-1; FC Zalău – Unirea Jucu 1-3; CS Iernut – Luceafărul Bălan 3-2; Industria Galda de Jos – Unirea Dej 4-1; Avântul Reghin – ACS Fotbal Comuna Recea 2-1; CSM Sighetu Marmaţiei – AFC Odorheiu Secuiesc 4-0.

fotbal2Etapa viitoare • Vineri, 25 septembrie, ora 17: Sănătatea Cluj-Napoca – CSM Sighetu Marmaţiei; AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CS Iernut • Sîmbătă, 26 septembrie, ora 17: Luceafărul Bălan – CS Oşorhei; Luceafărul Oradea – Industria Galda de Jos; Unirea Dej – FC Zalău; Unirea Jucu – CSM Avântul Reghin; ACS Fotbal Comuna Recea – AFC Odorheiu Secuiesc.