Valoarea a făcut diferenţa

0
507

FC Bihor Oradea – FC Municipal Baia Mare 0-2 (0-2)
FC Municipal Baia Mare şi-a respectat blazonul de lider şi în etapa a V-a a ligii a II-a, seria a II-a şi s-a impus şi în deplasarea de la FC Bihor Oradea, la numai trei zile după elimininarea din şaisprezecimile Cupei României a celor de la FC Voluntari (1-0). Trupa lui Dorin Toma şi Cristian Bogdan a cucerit alte trei puncte, după ce a învins cu scorul de 2-0, stabilit încă după primele 45 de minute, prin golurile reuşite de Sergiu Arnăutu (34), ce a ajuns la cinci goluri în actualul sezon, şi Silviu Balaure (39 – 11 m). Băimărenii au avut, iarăşi, o evoluţie pe măsură, cu excepţia primelor douăzeci de minute, cînd partida a fost echilibrată, restul jocului aparţinînd în totalitate grupării oaspete. Cu aceste trei puncte, FC Municipal Baia Mare îşi păstrează locul în clasament, cel de lider, dar şi se distanţează la două puncte faţă de locul secund. Putem spune că băimărenii practică un fotbal de calitate, echipa se află în ascensiune, dar sperăm ca jucătorii noştri să rămînă cu picioarele pe pămînt şi să trateze adversarii şi în etapele care urmează cu maximă seriozitate şi să realizeze că este abia început de campionat şi că drumul e lung.
Prima situaţie se consumă la poarta lui Nagy, şutul expediat de Arnăutu la colţul lung fiind deviat în corner (min. 6). În replică, FC Bihor are o ocazie mare de a deschide scorul peste alte şase minute. Ember execută o lovitură liberă de la 18 m lateral dreapta direct pe poartă, Ormenişan respinge în faţă, iar Mintaş, din numai 6 m, a trimis alături. A fost un prim semnal pentru oaspeţi că au în faţă un adversar care va lupta pentru orice şansă în această întîlnire. Şi acest semnal îi mobilizează şi mai mult pe băieţii lui Dorin Toma, care încet, încet vor prelua controlul partidei. În minutul 29, Ignea pătrunde în careu, centrează în spate pentru Păcurar şi acesta, de la numai 9 m, nemarcat şi din poziţie centrală, trimite peste, aceasta fiind şi cea mai mare ocazie a oaspeţilor şi a partidei de pînă atunci. Presiunea exercitată de FC Municipal Baia Mare îşi va spune cuvîntul în minutul 34. Balaure centrează perfect de pe stînga şi Arnăutu reia imparabil la colţul scurt din 8 m: 0-1. Oaspeţii nu se relaxează deloc şi peste alte cinci minute îşi vor mări avantajul. Arnăutu primeşte balonul în suprafaţa de pedeapsă, iar Remeş îl opreşte pe acesta prin fault, arbitrul arătînd punctul cu var şi galben pentru fundaş. Silviu Balaure execută precis, în dreapta lui Nagy şi FC Municipal se distanţează pe tabelă: 0-2. Copie la indigo în minutul 43, prin modul cum oaspeţii au deschis scorul. Centrare Balaure, cap Arnăutu, dar acum la colţul lung şi balonul trece la o palmă pe lîngă poartă. FC Municipal Baia Mare merge la cabine cu un avantaj liniştitor pentru următoarele 45 de minute. Fiindcă în partea secundă elevii lui Toma şi Bogdan au evoluat inteligent, reuşind să ţină mult de minge şi adversarul departe de poarta apărată de Ormenişan. Disputa din partea a doua s-a consumat mai mult la mijlocul terenului, cu o posesie clar în favoarea oaspeţilor, care au iniţiat în multe momente nişte contraatacuri extrem de periculoase, dar rămase fără rezultat pe tabelă. În minutul 69, Şter are şansa să facă 0-3, dar şi să înscrie primul gol în liga a II-a, numai că şutul tînărului jucător de 17 ani de la marginea careului mare este respins cu un reflex excelent de Nagy. Jocul se încheie cu scorul stabilit în prima parte şi cu FC Municipal Baia Mare care acumulează 13 din 15 puncte posibile, cu patru victorii şi un egal. Sperăm ca echipa noastră să meargă pe aceeaşi linie, să rămînă o echipă modestă care să obţină cît mai multe rezultate pozitive. • Stadion Iuliu Bodola. Teren bun. Spectatori, aproxiamtiv: 300. • FC Bihor Oradea: Nagy – G. Mangra, Mintaş, Remeş, Lorincz – Coroian (78 Magda), Haş (54 Pantea) – Cr. Andor (cpt.), Ember, Sulea – Trabalka (66 Maria). Rezerve neutilizate: Kiraly – Ferik, Matei, Chira. Antrenor: Gheorghe Silaghi. • FC Municipal Baia Mare: Ormenişan – B. Străuţ, Hodor (cpt.), Fl. Ilie (72 Sg. Oltean), R. Lupu – Ignea, Leonte – C. Sîrbu (55 Şter), P. Păcurar, Balaure – Arnăutu (81 Deac). Rezerve neutilizate: Bota – Duruş, V. Pop, Munteanu. Antrenori: Dorin Toma, Cristian Bogdan şi Mihai Şteţca. • Cartonaşe galbene: Remeş (38), respectiv B. Străuţ (46), C. Sîrbu (52), Şter (78), Deac (89). • Arbitri: Alin Flavius Roşu (Timişoara) – Călin Cimponeriu (Lugoj) şi Gabriel Drăguţ (Timişoara). Rezervă: Mihai Spînu (Cluj-Napoca). Observatori FRF: Mircea Bucur (Târgu Mureş) şi Vasile Rad (Arad).
Rezultatele etapei 5: Gaz Metan Mediaş – CS Mioveni 3-3; Unirea Tărlungeni – Olimpia Satu Mare 2-2; UTA Bătrâna Doamnă – CSM Râmnicu Vâlcea 1-1; Chindia Târgovişte – FC Braşov 1-2; FC Bihor Oradea – FC Municipal Baia Mare 0-2; Metalul Reşiţa – FC Caransebeş 0-2; Universitatea Cluj-Napoca – Şoimii Pâncota 0-1.

clasament2Etapa viitoare • Vineri, 2 octombrie, ora 11: Olimpia Satu Mare – Gaz Metan Mediaş • Sîmbătă, 3 octombrie, ora 11: CS Mioveni – „U” Cluj-Napoca; CSM Râmnicu Vâlcea – Unirea Tărlungeni; FC Braşov – UTA Bătrâna Doamnă; FC Municipal Baia Mare – Chindia Târgovişte; FC Caransebeş – FC Bihor Oradea; Şoimii Pâncota – Metalul Reşiţa.