Divizia A. Seria B. Academia de Handbal Minaur Baia Mare – ACS Muhlbach Sebeş 33-22 (17-13)

0
528

Academia de Handbal Minaur s-a impus fără drept de apel în faţa echipei ACS Muhlbach Sebeş, scor 33-22, în cadrul etapei cu numărul şase din Divizia A, seria B. La pauză, handbaliştii antrenaţi de Raul Fotonea şi Iuliu Varady au avut un avantaj de patru goluri, scor 17-13.
Începutul de joc a fost echilibrat, scorul de pe tabela de marcaj după cinci minute disputate fiind egal, 2-2, aceasta fiind în cele din urmă ultima dată cînd cele două echipe s-au aflat la egalitate. Cinci minute mai tîrziu, Academia Minaur avea un avantaj de două goluri, scor 5-3, pentru ca diferenţa dintre cele două echipe să crească o dată cu trecerea timpului. Diferenţa maximă din primul mitan a fost în minutul 25, la scorul de 15-9, însă oaspeţii au profitat de cîteva ratări ale echipei noastre, iar la pauză scorul a fost 17-13 în favoarea Academiei de Handbal Minaur. Academia de Hand­bal Minaur a început bine actul secund şi s-a distanţat în doar cinci minute la şapte goluri, scor 21-14. Acest avantaj al echipei noastre s-a păstrat pînă spre final, cînd, pe fondul multor ratări ale oaspeţilor, am reuşit să ne distanţăm la 11 goluri (30-19), diferenţă păstrată pînă la final, scor 33-22.

clas14oct15hRezultatele etapei 6: HCM Sighişoara – CSU CNOT Braşov 34-31; HC Sibiu – CSM Oradea 33-33; Academia de Handbal Minaur Baia Mare – ACS Muhlbach Sebeş 33-22; HC Argeş Piteşti – CSM Făgăraş 29-39; CH CSU Politehnica II Timişoara – CSM Satu Mare 35-39; CNE Sighişoara – Universitatea Craiova 37-44. Universitatea Cluj-Napoca a stat.

Etapa viitoare • Duminică, 18 octombrie: Universitatea Craiova – Academia de Handbal Minaur Baia Mare; CSM Satu Mare – HCM Sighişoara; CSM Făgăraş – CH CSU Politehnica II Timişoara; Universitatea Cluj-Napoca – HC Sibiu; ACS Muhlbach Sebeş – HC Argeş Piteşti • Luni, 19 octombrie: CSM Oradea – CNE Sighişoara. CSU CNOT Braşov stă.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.