Old-Boys Inter 07. Sighet – Sport Team Baia Mare 4-3 (3-2)

0
494

Pe terenul II al CSM Sighetu Marmaţiei, echipa de fotbal old-boys Inter 07 Sighet, care în această perioadă a aniversat 10 ani de la înfiinţare, a invitat la Sighetu Marmaţiei echipa Sport Team Baia Mare. Jocul dintre cele două echipe a fost peste nivelul unor meciuri de Liga a V-a sau chiar de Liga a IV-a, cu multe faze de poartă, apărate sau respinse de portarii celor două echipe. Scorul a fost deschis relativ repede, în minutul 15, de către jucătorul de la gazde Cosmin Marincean, care a primit o pasă excelentă de la Ioan Şuştic, şi singur cu portarul marchează pentru 1-0. La doar cîteva minute gazdele îşi măresc avantajul prin C. Bizău, acesta rămas nesupravegheat, a pătruns pe partea dreaptă şi a şutat puternic de la aproximativ 10 metri, în dreapta portarului Edy Costin (2-0). La acest scor, echipa din Baia Mare, la un atac poziţional, a reuşit să marcheze prin Rareş Pop-Popescu, care a driblat mai mulţi jucători din defensiva sigheteană şi a şutat de la 10 m în dreapta portarului Vasile Vlad (2-1). În minutul 25, contrar cursului jocului, cînd Sport Team încerca să egaleze, gazdele, în urma unui contraatac, reuşesc să obţină o lovitură de pedeapsă, iar C. Bizău măreşte avantajul la 3-1. Pînă la finalul primei reprize, cei din Baia Mare au ratat mai multe oportunitaţi de a reduce din handicap, dar reuşesc pînă la urmă să înscrie prin Cristian Bărbos, care a pătruns pe partea stîngă şi l-a învins pe Vasile Vlad (3-2). După reluare, s-a jucat pe contre, ambele echipe ratînd desprinderea pe tabela de marcaj, însă oaspeţii egalează în minutul 60, cînd Bogdan Bârle a scăpat pe contraatac (3-3). Jocul creşte în intensitate şi ambele echipe au avut ocazii de a marca, cei doi portari remarcîndu-se în mai multe rînduri. După ce arbitrul Emil Dăncuş a indicat cele trei minute de prelungire, la un corner acordat pentru echipa din Sighet, Petru Stan a primit mingea la marginea suprafeţei de poartă şi din vole a tras puternic în stînga portarului Darius Mihuţ, reuşind să aducă victoria pentru coechipierii săi (4-3). Arbitraj bun asigurat de Emil Dăncuş. • Inter 07 Sighet: V. Vlad – Gh. Stan, I. Lavruc, G. Mihnea, M. Ţiple, C. Bizău, P. Stan, I. Dradici, A. Stan, I. Şuştic, C. Marincean, M. Arba, Ionuţ Şuştic, V. Cornel. • Sport Team: Edy Costin, Darius Mihuţ – Marius Maghear, Vasile Terec, Cristi Măgurean, Florin Florea, Călin Bud, Rareş Pop-Popescu, Khadim Der, Cristi Bărbos, Bogdan Trif, Bogdan Bîrle şi Ioan Marchiş.