Trei puncte scontate

0
457

• HC Vaslui – HCM Minaur Baia Mare 25-34 (11-15)

HCM Minaur Baia Mare s-a impus fără drept de apel în restanţa din deplasare cu HC Vaslui, contînd pentru etapa a noua a ligii naţionale. Campioana a învins la o diferenţă de nouă goluri – 25-34, după ce la pauză avantajul a fost tot de partea formaţiei noastre – 11-15. Cu această victorie, gruparea antrenată de Petru Pop a urcat două locuri în clasament, în acest moment ocupînd poziţia a şaptea, cu 14 puncte.
Începutul de meci a fost echilibrat, cele două echipe mergînd de la egal la egal pînă spre mijlocul primului act, cînd vasluienii au condus la un singur gol, scor 6-5, însă HCM Minaur a revenit şi după cinci minute scurse a condus cu 7-9, pentru ca la finalul primelor 30 de minute diferenţa să se dubleze, scorul fiind 11-15. HCM Minaur a început excelent actul secund, mărind diferenţa de pe tabela de marcaj la şapte goluri, scorul fiind 12-19, diferenţă păstrată pînă cu zece minute înainte de final (scor 20-28). Cu cinci minute înainte de final, HCM Minaur a înregistrat cel mai mare avantaj din această partidă (10 goluri), scor 23-33. Scorul final a fost 25-34.
Arbitri: Valentin Călina (Piteşti) / Claudiu Belean (Târgu Mureş). Observator FRH: V. Ciucan (Bucureşti). • Aruncări de la 7 m: 5-6 (transformate: 2-4; au ratat: Moldovanu, M. Bujor, Barac, respectiv Popescu, Karacic). Minute de eliminare: 4-8. • HC Vaslui: Pralea (10 intervenţii, a apărat un 7 m), Stănescu (2 intervenţii, a apărat un 7 m) – Polocoşer 6 (unul din 7 m), Barac 4, M. Bujor 4, Anton 3, M. Sandu 2, Roşu 2 (unul din 7 m), Moldovanu 2, Pasere 2, Iftene, Cotinghiu, G. Bujor, Soare. Antrenor: Sandu Iacob. • HCM Minaur Baia Mare: Tatai (5 intervenţii), R. Pop (7 intervenţii, a apărat 2 de 7 m) – Karacic 5 (unul din 7 m), Bera 5, Sadoveac 5, Cristescu 4, Ramba 4, Popescu 3 (1), Vilovski 3 (1), Sabou 3 (1), Buşecan 1, Fotache 1, Aflitulin. Antrenor: Petru Pop.