A doua victorie!

0
603

Masculin. Velux Champions League: HCM Minaur Baia Mare – HC Metalurg Skopje 21-20 (10-9)
HCM Minaur Baia Mare a repurtat a doua victorie în grupele Velux Champions League, campioana trecînd pe teren propriu de HC Metalurg Skopje la limită, scor 21-20, la pauză tabela indicînd avantaj tot în favoarea formaţiei noastre – 10-9.
Fără Aflitulin şi Ostrousko în tribune, avînd viza de şedere expirată, trupa lui Petru Pop a evoluat cu o determinare şi ambiţie ieşite din comun, chiar dacă în unele momente au greşit nepermis de uşor. HCM Minaur a condus pe tot parcursul partidei şi chiar dacă a fost egalată, a avut puterea să revină şi să rezolve ecuaţia victoriei. Campioana României a cucerit două puncte absolut meritate şi acumulează 6 puncte după cinci etape, propulsînd-o pe locul 3, la egalitate cu poziţia secundă. În etapa următoare, HCM Minaur va evolua în deplasare, cînd este programat returul în Macedonia.
HCM Minaur a început bine jocul, conducînd cu 3-1 după primele trei minute. Minaur s-a distanţat la două goluri la mijlocul primei reprize, scor 6-4. Cea mai mare diferenţă de scor între cele două echipe s-a înregistrat cu cinci minute înainte de finalul reprizei, HCM Minaur avînd patru goluri în avantaj, scor 9-5, însă oaspeţii au mai redus din diferenţă şi la finalul primelor 30 de minute scorul a fost 10-9. Actul secund a început echilibrat, însă Minaur s-a distanţat la trei goluri la cinci minute de la reluare, scor 14-11, diferenţă păstrată pînă în minutul 42, la scorul de 16-13. A urmat apoi o perioadă de patru minute în care niciuna dintre cele două echipe nu a reuşit să marcheze (minutele 44-49), scorul fiind 17-16. După această perioadă, campioana României se distanţează din nou la trei goluri, dar oaspeţii revin şi au fost aproape să reproducă performanţa reuşită de Kadetten Schaffhausen şi Elverum în ultimele două jocuri, cînd au egalat pe HCM Minaur la ultima fază de joc, însă Luka Mrakovcic a scăpat mingea şi meciul s-a încheiat cu victoria Minaurului, scor 21-20.
• Sala polivalentă „Lascăr Pană”. Aproximativ 1.500 de spectatori. • Arbitri: Ivan Cacador / Eurici Nicolau (Portugalia). Delegat EHF: Predrag Pavicevic (Muntenegru). • Aruncări de la 7 m: 4-1 (transformate: 1-1; au ratat Ivancsik 2, Sadoveac). Minute de eliminare: 4-2. • HCM Minaur Baia Mare: Tatai (5 intervenţii), R. Pop (5 intervenţii) – Ivancsik 6, Ramba 5, Karacic 3, Sadoveac 2 (unul din 7 m), Vilovski 2, Bera 2, Popescu 1, Buşecan, Ghiţă, Fotache, Cristescu. Antrenor: Petru Pop. • HC Metalurg Skopje: Dupjacanec (16 intervenţii, a apărat 3 de 7 m), Vukovic – Bozovic 8 (unul din 7 m), Matic 4, Kuzmanovski 3, Kosteski 2, Peshevski 1, Palevski 1, Buvinic 1, Madzovski, Petrov, Taleski, Mrakovcic, Kukoski, Velkovski, Krstevski. Antrenori: Lino Cervar, Alexander Jovikj.

Rezultatele etapei 5: Kadetten Schaffhausen – Skjern Handball 24-30; HCM Minaur Baia Mare – HC Metalurg Skopje 21-20; Elverum Handball Herrer – Motor Zaporoje 29-30.
clasament minaur
Etapa viitoare • Sîmbătă, 24 octombrie: HC Motor Zaporozhye – Elverum Handball • Duminică, 25 octombrie: HC Metalurg Skopje – HCM Minaur Baia Mare; Skjern Handball – Kadetten Schaffhausen.