O victorie extrem de importantă în economia acestui final de sezon

0
426

CSM Olimpia Bucureşti – CSM Ştiinţa Baia Mare 14-36 (7-15)

Pentru a se putea menţine pe poziţia a doua a clasamentului SuperLigii de Rugby, zimbrii aveau nevoie în primul rînd de o victorie. Dacă însă ţinem cont de faptul că în ultima partidă restanţă din actualul sezon regulat, bătălia directă se dă în fieful rivalei Steaua Bucureşti, o victorie cu punct bonus contra celor de la CSM Olimpia Bucureşti, plus cel puţin un punct defensiv cu Steaua, ar asigura băieţilor noştri o nouă semifinală jucată în faţa propriilor suporteri.
Primul sfert de oră al primei reprize aparţine formaţiei gazdă, care punctează însă doar la capitolul dominare teritorială. La prima incursiune consistentă a băieţilor noştri, consemnată în minutul 14, asistăm la deschiderea scorului, Bidzina Shamkaradze fiind autorul primelor cinci puncte. Cu un om mai puţin pe teren, Valentin Ivan fiind sancţionat pentru o infracţiune comisă la primul eseu al partidei, gazdele se vor vedea conduse cu 0-8 graţie loviturii de penalitate semnate de Luke Samoa. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, flankerul tigrilor Alexandru Mitu reduce din diferenţă, punctînd pentru 5-8. Internaţionalul Florin Vlaicu transformă şi scorul devine 7-8. Zimbrii pleacă la cabine cu un avantaj de opt puncte, închizătorul Răzvan Ailenei cu un eseu şi Luke Samoa fiind cei care închid tabela la 7-15.
În startul actului secund, contrar cursului jocului, cei care punctează sînt gazdele. Mijlocaşul la grămadă Alexandru Ţiglă (eseu) şi Marian Ispir (transformare) reducînd handicapul la doar un singur punct. Ultimele circa 20 de minute aparţin în totalitate campioanei României, care se distanţează confortabil, obţinînd şi punctul bonus ofensiv, graţie celor trei eseuri semnate în ordine de Marius Dănilă, respectiv cei doi jucători abia reîntorşi de la Cupa Mondială, Adrian Apostol şi Johannes Van Heerden. Cu scorul final de 14-36, cu 31 de puncte acumulate, zimbrii se distanţează la cinci lungimi de rivala Steaua Bucureşti, iar o victorie sau în cel mai rău caz un eşec, dar cu punct bonus defensiv ar asigura zimbrilor o nouă finală jucată pe cocheta arenă Lascăr Ghineţ.
Cele mai importante momente ale partidei: Min. 14 Bidzina Shamkaradze – eseu (0-5); Min. 15 Luke Samoa – transformare eseu ratată; Min. 15 Valentin Ivan – cartonaş galben; Min. 25 Florin Vlaicu – lovitură de pedeapsă ratată; Min. 28 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă (0-8); Min. 35 Alexandru Mitu – eseu (5-8); Min. 36 Florin Vlaicu – transformare eseu (7-8); Min. 39 Răzvan Ailenei – eseu (7-13); Min. 40 Luke Samoa – transformare eseu (7-15); Min. 53 Alexaandru Ţiglă – eseu (12-15); Min. 54 Marian Ispir – transformare eseu (14-15); Min. 57 Marius Dănilă – eseu (14-20); Min. 58 Luke Samoa – transformare eseu (14-22); Min. 60 Adrian Apostol – eseu (14-27); Min. 61 Luke Samoa – transformare eseu (14-29); Min. 80+6 Johannes Van Heerden – eseu (14-34); Min. 80+7 Luke Samoa – transformare eseu (14-36).

• Arbitri: Vlad Iordăchescu (Bucureşti) – Cristian Şerban (Bucureşti), Victor Ioniţă (Bucureşti). Arbitrul nr. 4: Cristian Rotaru (Bucureşti). Arbitru video: Răzvan Vasiliu (Bucureşti). Observator: George Paul Bărgăunaş (Bucureşti). • CSM Olimpia Bucureşti: 15. Okati Atelea, 14. Marian Ispir, 13. Johnny Sola, 12. Siale Fahiua, 11. Tiberiu Conache, 10. Florin Vlaicu, 9. Valentin Ivan, 1. George Tudor, 2. Makefu Tongia, 3. Alexandru Gordaş, 4. Onal Agiacai, 5. Andrei Mitroi, 6. Vasile Dragoş, 7. Alexandru Mitu, 8. Laurenţiu Melinte. Rezerve: 16. Nicolae Nere, 17. Cătălin Beca, 18. Daniel Stătulescu 22. Alexandru Ţiglă. Antrenori: Daniel de Villiers, Bogdan Muntean. • CSM Ştiinţa Baia Mare: 15. Luke Samoa, 14. Adrian Apostol, 13. Sione Fakaosilea, 12. John Leiataua, 11. Ionuţ Botezatu, 10. Michael, 9. Bidzina Shamkaradze, 1. Constantin Pristăviţă – cpt., 2. Florin Bârdaşu, 3. Waisea Nailogo, 4. Marius Dănilă, 5. Dumani Mtya, 6. Kuselo Moyake, 7. Sean Morrell, 8. Răzvan Ailenei. Rezerve: 16. Florin Gorun, 17. Mihai Dico, 18. Silviu Suciu, 19. Constantin Ene, 20. Alexandru Pălii, 21. Taniela Maravunawasawasa, 22. Cristian Diniş Vârtic, 23. Johannes Van Heerden. Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci.