Victorie răsunătoare!

0
483

Campioana României a reuşit un rezultat de senzaţie în deplasarea din Macedonia, elevii antrenaţi de Petru Pop învingînd pe HC Metalurg Skopje chiar pe terenul acesteia.
HCM Minaur Baia Mare a avut o evoluţie aproape perfectă, la finalul căreia s-a impus cu 23-21, după ce la pauză echipa noastră conducea cu 13-9. Jucătorii noştri au dat totul din ei pentru cele două puncte, au condus aproape în totalitate ostilităţile pe tabelă, chiar dacă la un moment dat credeam că se va repeta episodul Elverum. Dar campionii nu au cedat  nici o clipă, au crezut în victorie, pe care şi-au adjudecat-o absolut meritat şi care face ca HCM Minaur Baia Mare să se afle la egalitate de puncte cu primele două poziţii şi să păstreze şanse mari pentru ocuparea unuia dintre primele două poziţii.
Minaur începe disputa din Macedonia furibund şi în minutul 5 conduce cu 0-3. Peste patru minute tabela indică 1-5 în favoarea oaspeţilor, pentru ca diferenţa să crească la cinci goluri în minutul 15: 3-8. Gazdele au o revenire, dar nu spectaculoasă, şi se apropie la trei goluri în minutul 19: 6-9. Trei goluri consecutive ale campioanei României înregistrează cea mai mare diferenţă a primei reprize şi a partidei – 6-12 (26). La pauză, HCM Minaur intră cu un avans de patru goluri – 9-13. Partea secundă începe cu Minaur înscriind prima – 9-14 (31), dar Skopje reuşeşte trei goluri consecutive şi se apropie la numai două lungimi de echipa noastră – 12-14 (35). Oaspeţii încearcă să păstreze, în următoarele minute, adversarul la o diferenţă de două sau trei goluri. Metalurg are o revenire de excepţie şi preia conducerea pentru prima oară în acest meci cu patru minute înainte de final: 21-20. Jucătorii Minaurului sînt mai lucizi pe final şi înscriu de trei ori consecutiv şi aduc prima victorie în Velux Champions League în deplasare – 21-23.
handbal b• Sala „Boris Trajkovski” din Skopje. Aproximativ 1.500 de spectatori. • Arbitri: Csaba Kekes / Pal Kekes (Ungaria). Delegat EHF: Ivan Doljes (Cehia). • Aruncări de la 7 m: 4-3 (transformate: 3-3; a ratat Bozovic). Minute de eliminare: 6-14 (în min. 47, Cristescu a primit cartonaş roşu pentru trei eliminări). • HC Metalurg Skopje: Dupjacanec (12 intervenţii), Vukovic (1) – Bozovic 6 (3 din 7 m), Matic 3, Mrakovcic 2, Kosteski 2, Taleski 2, Pasevski 2, Palevski 2, Madzovski 1, Kukoski 1, Petrov, Buvinic, Kuzmanovski, Krstevski, Velkovski. Antrenor: Lino Cervar. • HCM Minaur Baia Mare: Tatai (17 intervenţii), R. Pop – Sadoveac 4, Ivancsik 4, Ostrousko 4, Bera 4, Popescu 3 (3 din 7 m), Karacic 2, Aflitulin 1, Vilovski 1, Ramba, Buşecan, Fotache, Marta, Sabou, Cristescu. Antrenor: Petru Pop.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.