Sinescu, debut cu stîngul

0
501

Liga a III-a. Seria a V-a. CSM Sighetu Marmaţiei – Industria Galda de Jos 1-1 (0-1)

Stadion Solovan. Teren acceptabil. Timp foarte bun pentru fotbal. Spectatori, aproximativ 400. • CSM Sighetu Marmaţiei: Ionescu – Alex Novoselenszki, Bucur, Fizeşan, Pânţaru, Roghină (min. 73 Raul Novoselenszki), Bedea, Ferhaoui (min. 71 Şuru), Ţârlea, Taciuc, Lemac – căpitan, Bucur. Antrenor principal: Valentin Sinescu, secund – Cosmin Marincean. • Industria Galda de Jos: Ştef – Olar, Haiduc, Boancă, Man, Baghiu (min. 77 Lungu), Kilin, Bodea, Câmpean, Cernea (min. 43 Frenţiu), Lupşan (min. 89 Ivaşcu), Haiduc. • Cartonaşe roşii: Fizeşan, respectiv Man, pentru comportare nesportivă.
Primul antrenor cu licenţa PRO la Sighetu Marmaţiei nu a reuşit să scoată din impas echipa sigheteană. Prima repriză a fost controlată de oaspeţi, care pe lîngă golul marcat de Cernea (min. 29) la o fază creată de Câmpean, au avut şi o bară prin Lupşan (minutul 4). Singura ocazie a gazdelor a fost irosită de Taciuc (min. 32), singur cu Ştef, trage în acesta. Repriza secundă a fost mai echilibrată şi datorită accidentării lui Cernea, fost jucător la FCM Baia Mare, care a fost un adevărat argint viu. Gazdele vor scoate un egal chinuit în minutul 86, cînd noul introdus Raul Novoselenszki plasează mingea în colţul lung cu o lovitură de cap perfectă. 1-1 scor final şi momente de reflecţie pentru noul antrenor. Sperăm ca lucrurile să meargă spre bine. (Ioan MIHNEA)