Primul eşec

0
500

• Arcada Galaţi – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-1 (-18, 16, 20, 24)

Etapa a 4-a a adus şi prima înfrîngere pentru Ştiinţa Explorări Baia Mare în acest sezon. Băimărenii au fost învinşi de o echipă bună, dar după acest meci rămîn cu regretul că nu s-au întors acasă măcar cu un punct. În etapa viitoare, în Baia Mare vine campioana Tomis Constanţa.
Marius Botea (antrenor principal Ştiinţa Explorări): „În primul set, pe care l-am şi cîştigat, am avut o evoluţie foarte bună. În setul 2 nu prea am contat, iar în seturile 3, şi mai ales 4, am jucat de la egal la egal cu Arcada. Doar lipsa de luciditate în momentele cheie ne-a privat de un rezultat bun”.
Evoluţia scorului • Setul I: 3-5, 4-8, 7-12, 12-16, 13-20, 18-25 • Setul II: 0-2, 4-2, 8-3, 9-7, 14-7, 16-10, 21-13, 25-16 • Setul III: 3-1, 3-5, 8-7, 16-12, 17-16, 20-17, 25-20 • Setul IV: 5-2, 6-6, 8-7, 11-11, 16-12, 21-22, 26-24.
Arcada Galaţi: Sysoev 14 p, Radovic 11 p, Suson 12 p, de Pra 20 p, Despotovski 3 p, Marquez 8 p, Cristudor (libero). Au mai jucat: Zahar, Cerşemba şi Martin. Antrenori: Marian Apostu şi Nicuşor Harabagiu.
Ştiinţa Explorări Baia Mare: Toth 3 p, Cherbeleaţă 5 p, Bălhăceanu 14 p, Didorciuc 21 p, Kovacs 8 p, Coasă 8 p, Domingos (libero). Au mai jucat: Râpeanu 1 p, Veber şi Socaciu. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploieşti) şi Silvian Lungu (Bucureşti). Observator FRV: Adin Cojocaru (Bucureşti).
Rezultatele etapei 4: Banatul Caransebeş – Dinamo Bucureşti 3-1; VCM LPS Piatra Neamţ – CSM Agronomia Bucureşti 0-3; Arcada Galaţi – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-1; Tomis Constanţa – SCMU Craiova 1-3; „U” Cluj-Napoca – Tricolorul Ploieşti 0-3; Unirea Dej – CSVM Zalău 0-3.
Etapa viitoare (sîmbătă, 21 noiembrie): CSVM Zalău – Banatul Caransebeş; Tricolorul Ploieşti – Unirea Dej; SCMU Craiova – „U” Cluj-Napoca; Ştiinţa Explorări Baia Mare – Tomis Constanţa; CSM Agronomia Bucureşti – Arcada Galaţi; Dinamo Bucureşti -VCM LPS Piatra Neamţ.