Campioana României, egal cu cea a Danemarcei

0
482

HCM Minaur Baia Mare – Skjern Handbold 28-28 (15-11)

Campioana României a avut, duminică, pe te­ren propriu, şansa unei victorii extrem de importante împotriva cam­pioanei Danemarcei, doar că în partea secundă a întîlnirii, HCM Minaur Baia Mare a făcut extrem de multe greşeli neforţate.
Pînă la urmă, disputa dintre echipa noastră şi Skjern s-a terminat cu remiză – 28-28, după primele 30 de minute gazdele avînd un avantaj de patru goluri – 15-11. Un eventual succes al trupei antrenate de Petru Pop ar fi însemnat 10 puncte în clasament şi şanse mari la accederea în play-off-ul Ve­lux Champions League. Dar una peste alta, este un rezultat bun (Minaur putea pierde pe final), care menţine campioana României pe un loc ce permite calificarea în faza următoare a competiţiei.
Partida începe într-o notă de echilibru, cu egaluri la 2 (min. 4) şi 4 (min. 11). Gazdele au avut un avantaj de două goluri la mijlocul primei părţi – 7-5, dar imediat oaspeţii au egalat – 7-7 (min. 17). HCM Minaur revine din nou la o diferenţă de două goluri (9-7, min. 19) şi chiar trei (11-8, min. 23). Finalul primului act aparţine în totalitate echipei antrenate de Petru Pop, care se distanţează la cinci goluri – 15-10 (min. 28), dar la pauză se intră cu 15-11. Partea secundă debutează tot cu campioana României la timonă – 18-14 (min. 36) şi 20-17 (min 39). Intervine o perioadă în care gazdele nu se regăsesc, nu reuşesc să înscrie cu doi oameni în plus şi primesc chiar două goluri, iar oaspeţii egalează la 20. Skjern reintră în meci şi chiar preia conducerea pe tabelă: 22-23 (48). Minaur nu concepe să piardă acest meci, pe care la un moment dat l-a avut în mînă, şi intră din nou în avantaj – 26-25 (55). Pînă la final cele două formaţii merg cap la cap, Sadoveac egalează la 28 în minutul 60, iar Olsson trimite balonul în bară în ultimele secunde şi disputa se încheie nedecis – 28-28.
• Sala polivalentă „Lascăr Pană”. Spectatori, apro­ximativ 1.500. • Au arbitrat: Andrei Kavesnikov / Petr Plotnikov (Rusia). Delegat EHF: Sotiris Migas (Grecia). • Aruncări de la 7 m: 5-1 (transformate: 1-1; au ratat: Ivancsik 2, Popescu, Sadoveac). Minute de eliminare: 10-14 (în min. 45 Myrhol a primit cartonaşul roşu pentru trei eliminări). • HCM Minaur Baia Mare: Tatai (9 intervenţii), R. Pop (2 intervenţii) – Sadoveac 7, Aflitulin 6, Vilovski 5, Ivancsik 4 (1 din 7 m), Karacic 3, Buşecan 1, Fotache 1, Ostrousko 1, Bera, Popescu, Sabou, Cristescu. Antrenor: Petru Pop. • Skjern Handbold: Pedersen (10 intervenţii, a apărat şi 3 de 7 m), Dahl – Olsson 7, Sondergaard 5, Rasmussen 4, M. Christensen 3, Myrhol 3, Klitgaard 2, B. Christensen 2, Svensson 2, Hansen, Mikkelsen, Bergholt, Jensen. Antrenori: Jorgen Jorgenson şi Ole Norgaard.