Campioana a cîştigat, dar totul se decide în retur

0
452

CSM Bucureşti – HCM Baia Mare 24-21 (15-12)

HCM a suferit prima înfrîngere din ediţia 2015/2016 a Ligii Naţionale, bucureştencele de la CSM învingînd echipa din Baia Mare cu 24-21 (15-12) în polivalenta din capitală. Marea confruntare dintre cele două pretendente la titlul naţional a avut loc în chiar ultima etapă a turului, iar scorul strîns la care campioana en-titre şi-a obţinut victoria aduce cu sine promisiunea unei lupte spectaculoase în retur, în ultima etapă a sezonului, confruntare care va avea loc în Baia Mare.
Minutul 1 – gol Jezic, minutul 2 – gol Jezic – aşa începe derby-ul dintre CSM şi HCM din ultima etapă a turului Ligii Naţionale. În minutul 4, avantaj de două goluri din nou pentru Baia Mare: 1-3. După şase minute, bucureştencele egalează la 3. În minutul 8 au pentru prima dată avantaj: 5-4. Din cele cinci reuşite ale bucureştencelor, patru poartă semnătura lui Jorgensen (şi daneza nu se va opri aici). Abbingh egalează la 5 în minutul 9. Fisker readuce echipa gazdă în avantaj: 6-5 în minutul 11. Urmează şapte minute foarte bune pentru Baia Mare, în care HCM-ul nu ia gol, dar înscrie de patru ori la rînd şi este 6-9 în minutul 16. Din acest moment, însă, ceva se scurtcircuitează în prestaţia vicecampioanelor. Bucureştencele egalează la 10 cu şase minute înainte de pauză, iar finalul primei reprize le aparţine: punctează de patru ori la rînd şi fluierul de pauză se aude la scorul de 15-12.
Ca şi prima repriză, şi a doua începe cu două goluri pentru Baia Mare, înscrise – de această dată – de Tănăsie şi Do Nascimento şi HCM se apropie ameninţător la un gol: 15-14 în minutul 34. Tot un gol desparte cele două adversare şi două minute mai tîrziu: 16-15. La mijlocul actului secund, CSM-ul se desprinde pentru prima dată la patru goluri (20-16) şi Aurelian Roşca solicită time out, sperînd într-o rapidă redresare a “corabiei”. Tănăsie şi Marin strîng scorul: 20-18 în minutul 48. Vin două reuşite la rînd pentru gazde şi ecartul revine la patru: 22-18 în minutul 51. Pînă la final de joc, timpul se scurge cu diferenţe de trei sau patru goluri. Scor final: 24-21, tabela fiind închisă tot de cea care a şi deschis scorul în acest derby de România, Katarina Jezic.
A fost meci programat de ultima etapă a turului, a 13-a. Pînă la întîlnirea directă ambele candidate la titlul naţional al României au avut parcurs fără greşeală. HCM înregistrează prima înfrîngere din campionat în sezonul 2015/2016, iar CSM-ul se desprinde prima dată în clasament, avînd avantaj de trei puncte. Lupta pentru titlul naţional continuă. • Au arbitrat: Diana Florescu (Argeş) şi Anamaria Stoia (Bucureşti). Observator FRH: Vasile Dobre (Bucureşti). • Aruncări de la 7 m: 2-0 (transformate 2-0). Minute de eliminare: 10-4. • CSM Bucureşti: Pessoa (15 intervenţii), Grubisic, Iordache – Jorgensen 7, Gulden 5 (2 din 7 m), Da Silva 3, Brădeanu 3, Rodrigues 2, Fisker 1, Martin 1, Manea 1, Vetkova 1, Vărzaru, Nan, Bazaliu, Torstenson. Antrenori: Kim Rasmussen şi Adrian Vasile. • HCM Baia Mare: Ungureanu (4 intervenţii), Munteanu (5 intervenţii) – Jezic 4, Geiger 4, Tănăsie 3, Pineau 3, Do Nascimento 2, Marin 2, Abbingh 2, Perianu 1, Szucs, Ardean Elisei, Tătar, Nechita, Gjeorgjievska, Vizitiu. Antrenor: Aurelian Roşca. Director tehnic: Ioan Băban.
După acest meci, HCM a rămas în capitală. Ieri, băimărencele au avut programat un antrenament, pentru ca în această dimineaţă vicecampioana României să ia avionul spre Norvegia.