Liga a II-a. Seria a II-a. Am urcat pe trei!

0
471

• FC Municipal Baia Mare – FC Caransebeş 4-0 (1-0) •

FC Municipal Baia Mare a trecut clar, pe teren propriu, pe o suprafaţă în multe porţiuni numai cu noroi, de FC Caransebeş, în etapa (intermediară) a XVI-a a ligii a II-a, seria a II-a. Elevii lui Dorin Toma şi Cristian Bogdan s-au impus cu 4-0, după ce la pauză avantajul era minim – 1-0. Gazdele cuceresc toate cele trei puncte după o secetă destul de lungă în meciurile de acasă, ultima victorie fiind cea cu Unirea Tărlungeni (1-0). Un succes care face ca echipa noastră să urce două locuri în clasament, pînă pe trei, la două puncte în spatele liderului CSM Râmnicu Vâlcea. Iar cu două victorii în ultimele două etape din acest an, dar şi cu jocul rezultatelor, FC Municipal Baia Mare poate încheia anul 2015 în postura de lider.

Disputa de miercuri după-amiază a fost în totalitate la discreţia gazdelor, problema în această întîlnire fiind diferenţa cu care vor cîştiga jucătorii băimăreni. Şi primul gol a venit mai greu, după care oaspeţii au lăsat spaţii şi mai mari, iar FC Municipal nu a ratat şansa unei victorii la scor. Pînă la deschiderea scorului, gazdele şi-au creat trei ocazii clare de gol, prin Codin, V. Pop şi Sîrbu, dar niciuna dintre acestea nu a prins spaţiul porţii adverse. În minutul 39, se va produce deschiderea scorului. Ignea centrează şi Vasile Pop reia din careul mare aproape de vinclu, printr-o execuţie pretenţioasă: 1-0. FC Municipal are şansa de a merge la vestiare cu un avantaj de două goluri, dar reluarea cu capul, din careu expediată de Oltean la ultima fază a primei reprize este respinsă cu piciorul de portarul advers. Băimărenii încep excelent partea a două şi pînă în minutul 60 vor înscrie în două rînduri. În minutul 51, Lupu reia cu capul din 6 m o centrare venită de pe stînga: 2-0. Balaure va marca cel mai frumos gol al întîlnirii în minutul 59, cu un şut la vinclul porţii de la 20 m: 3-0. Răzvan Lupu va realiza dubla în minutul 86, cînd fundaşul stînga va executa impecabil o lovitură de la 11 m în urma unui fault comis asupra lui Deac: 4-0. • Arbitri: Andrei Lucian Ţiţii – Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu) şi Iulian Szekely (Cluj-Napoca). Rezervă: Cosmin Braşovean (Cluj-Napoca). Observatori FRF: Valer Vancea (Oradea), Ioan Mureşan (Timişoara).
FC Municipal Baia Mare: Ormenişan – Bg. Străuţ, Sg. Oltean, Fl. Ilie, R. Lupu, A. Ignea, C. Sîrbu (63, D. Munteanu), Păcurar (70, Giurgiu), Balaure, Codin (55, M. Deac), V. Pop. Rezerve neutilizate: Bota – Duruş, Hodor, Leonte. Antrenori: Dorin Toma, Cristian Bogdan şi Mihai Şteţca. Director tehnic: Ioan Onciu.
FC Caransebeş: Birăescu – Feneş (46, Negoescu), Răducu, Bogdanovici, M. Ion (73, I. Boldea), Săulescu, Cîrstoiu, Livan (78, Imbre), S. Lupu, H. Bona, Stelitano. Rezerve neutilizate: Negrilă – Stoichiţoiu, Roşoagă, Ţuţul. Antrenor: Dan Firiţeanu.

clas fc nov27Rezultatele etapei 16: Şoimii Pâncota – Gaz Metan Mediaş 2-1; Olimpia Satu Mare – Chindia Târgovişte 1-4; CSM Râmnicu Vâlcea – FC Bihor Oradea 2-0; FC Braşov – Metalul Reşiţa 11-2; FC Municipal Baia Mare – FC Caransebeş 4-0; „U” Cluj-Napoca – Unirea Tărlungeni 0-0; CS Mioveni – UTA Bătrâna Doamnă 2-0.
Etapa viitoare (sîmbătă, 28 noiembrie, ora 11): Unirea Tărlungeni – CS Mioveni; FC Bihor Oradea – FC Braşov; Metalul Reşiţa – FC Municipal Baia Mare; FC Caransebeş – Şoimii Pâncota; Chindia Târgovişte – CSM Râmnicu Vâlcea (ora 12.30, Digi Sport 1); UTA Bătrâna Doamnă – Olimpia Satu Mare (ora 14); Gaz Metan Mediaş – „U” Cluj-Napoca (ora 15, Digi Sport 1).