Liga Naţională. Campioana, trei puncte mari în lupta pentru play-off

0
412

• HC Adrian Petrea Reşiţa – HCM Minaur Baia Mare 26-27 (10-15) •

Campioana României a obţinut o victorie extrem de importantă în lupta pentru un loc de play-off, HCM Minaur Baia Mare învingînd în deplasare, în ultima etapă a turului, nou promovata HC Adrian Petrea Reşiţa cu 27-26, după ce la pauză elevii lui Petru Pop aveau avantaj de cinci goluri – 15-10. Totul a decurs normal pînă în minutul 35, cînd Minaur a avut iniţiativa în totalitate şi s-a distanţat la opt goluri – 11-19. Băimărenii se relaxează prematur, fac greşeli peste greşeli şi inevitabil gazdele se apropie, dînd posibilitatea şi celor doi arbitri să-şi intre în rol.
Debutul partidei se consumă într-un echilibru total, cele două combatante mergînd cap la cap pînă în minutul 7 – 3-3. De aici intervine valoarea echipei noastre, lipsită în această dispută de aportul a trei jucători – Sadoveac, Karacic şi Popescu, toţi trei accidentaţi. Campioana are o prestaţie excelentă pe ambele faze şi se distanţează treptat: 3-6 (11), 4-10 (17). Dar intervine o perioadă bună a reşiţenilor, care reduc la jumătate diferenţa de şase goluri – 8-11 (22). HCM Minaur are de partea ei experienţa şi pînă la pauză refac din nou o diferenţă liniştitoare – 10-15. Repriza secundă începe favorabil echipei noastre, care în primele cinci minute se duce la opt goluri – 11-19. Crezînd că punctele sînt deja rezolvate, jucătorii reduc din turaţie, motiv numai bun pentru Adrian Petrea Reşiţa să revină în joc – 17-20 (41). Ba, mai mult, gazdele vin la doar un singur gol în spatele campioanei – 21-22 (48), pentru ca situaţia pe tabelă să fie egală în minutul 53. Minaur se apără extraordinar şi cu doi oameni mai puţin, Tatai este imbatabil între buturi, şi chiar cu ajutorul nesimţiţilor de Harabagiu şi Stănescu, reşiţenii nu pot înscrie. Două goluri marca Cristescu (7 m) şi Sabou (contraatac) aduc formaţia noastră mai aproape de victorie cu două minute înainte de final: 24-26. Stan reduce din diferenţă, dar Cristescu reface diferenţa de două goluri: 25-27. Acelaşi Stan înscrie repede şi mai erau 26 de secunde. Minaur joacă inteligent finalul de meci şi cîştigă trei puncte extraordinare, care duce echipa noastră pe poziţia a cincea. • Arbitraj şmecheresc: Robert Harabagiu şi Silviu Stănescu (Moreni). Observator FRH: Octavian Pripas (Râmnicu Vâlcea). • Aruncări de la 7 m: 7-5 (transformate: 3-4; au ratat: Starcenko, Vaidasigan, Ignat, Lela, respectiv Cristescu). Minute de eliminare: 10-16.
HC Adrian Petrea Reşiţa: Tevzadve (6 intervenţii, a apărat şi un 7 m), Drăghici (2 intervenţii) – Stan 6, Dospinescu 5, Pîrîianu 4 (2 din 7 m), Vaidasigan 4, Lela 3, Rohozneanu 1, L. Ignat 1, Starcenko 1 (din 7 m), Huta, Popovici, Pîrvan, Bahan. Antrenor: Adrian Petrea.
HCM Minaur Baia Mare: Tatai (11 intervenţii şi 4 aruncări de la 7 m), R. Pop (o intervenţie), Simulescu – Ostrousko 6 (3 din 7 m), Cristescu 5 (1 din 7 m), Mihai 4, Ivancsik 4, Vilovski 3, Fotache 3, Sabou 1, Bera 1, Marta, Buşecan. An­trenor: Petru Pop.

clas minaur nov27Rezultatele etapei 13: HC Odorhei – Politehnica Timişoara 26-25; Dinamo Bucureşti – CSM Ploieşti 34-27; CSM Bucureşti – Steaua Alexandrion Bucureşti 28-30; Danubius Galaţi – AHC Potaissa Turda 28-31; AHC Dunărea Călăraşi – HC Vaslui 33-29; Energia Târgu Jiu – CSM Focşani 2007 35-25; HC Adrian Petrea Reşiţa – HCM Minaur Baia Mare 26-27. În devans: HC Odorhei – CSM Ploieşti 28-25.
Etapa viitoare (prima a returului) • Vineri, 27 noiembrie: AHC Potaissa Turda – Steaua Alexandrion Bucureşti, ora 17.30, Digi Sport • Sîmbătă, 28 noiembrie: AHC Dunărea Călăraşi – CSU Danubius Galaţi, ora 18 • Duminică, 29 noiembrie: CS HC Adrian Petrea Reşiţa – CSM Focşani 2007, ora 17.30; ACS Energia Târgu Jiu – HC Vaslui, ora 18 • Joi, 3 decembrie: CSM Bucureşti – CH CSU Politehnica Timişoara, ora 17.15, Digi Sport • Duminică, 6 decembrie: Dinamo Bucureşti – HCM Minaur Baia Mare, ora 19.45, Digi Sport.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.