Am irosit orice şansă la calificare!

0
565

Masculin. Velux Champions League. HCM Minaur Baia Mare – Elverum Handball Herrer 24-29 (10-19)
Campioana României a ratat şansa de a ocupa locul secund în Grupa D a Velux Champions League, în urma primei înfrîngeri suferite pe teren propriu în faţa norvegienilor de la Elverum Handball Herrer cu scorul de 24-29, după ce la pauză oaspeţii au avut un avantaj de nouă goluri – 10-19! Fostul jucător al Minaurului Steffan Stegavik a făcut un meci mare şi a fost, de departe, omul meciului, cu cele 10 goluri marcate, dar şi cu evoluţia lui încîntătoare. În schimb, echipa lui Petru Pop a avut o prestaţie extrem de modestă, datorată şi faptului că HCM Minaur are un lot subţire în acest moment, atît din punct de vedere numeric, cît şi valoric, prin plecările lui Ionuţ Ramba, Inal Aflitulin şi Cristian Ghiţă. Mai mult decît atît, în disputa cu norvegienii a lipsit şi căpitanul Marius Sadoveac, acesta fiind accidentat. Este greu să ai rezultate pozitive, în condiţiile în care jucătorii şi antrenorii au restanţe salariale pe mai multe luni, iar o parte dintre aceştia şi-au depus memorii pentru recuperarea obligaţiilor financiare şi, probabil, au cerut să fie declaraţi şi liberi de contract. Şi, la cum decurg lucrurile în această perioadă în fieful campioanei, cei care iubesc Minaurul să se bucure dacă echipa noastră va prinde play-off-ul. Vine pauza de iarnă şi rămîne de văzut cîţi dintre jucători vor mai dori să continue în lotul campioanei. În funcţie de aceste aspecte clubul va fi nevoit să schimbe strategia pentru partea a doua a campionatului.
Elverum a avut un debut de partidă favorabil, care l-a continuat pe tot parcursul primei părţi: 1-3 (min. 5) şi 3-5 (min. 10). Minaur s-a apropiat la doar un gol – 4-5 (min. 12), dar ce a urmat nu anticipasem deloc. Oaspeţii s-au distanţat clar şi previzibil, după evoluţia echipei noastre, şi au ajuns ca în minutul 20 să aibă avantaj de opt goluri – 4-12. Acesta a crescut chiar şi la nouă goluri – 7-16 (25), cu care de altfel s-a şi intrat la pauză – 10-19. Partea secundă începe cu gol tot în poarta băimărenilor şi diferenţa creşte la zece goluri – 10-20 (31). Campioana României trece, apoi, printr-o perioadă excelentă şi reduce la jumătate diferenţa înregistrată în debutul reprizei a doua – 15-20 (36). Elevii lui Petru Pop au încercat imposibilul, dar Stegavik a fost de neoprit, a demonstrat că este un jucător de clasă şi că Minaur are ce regreta prin plecarea lui. În final, Elverum s-a impus cu 24-29 şi HCM Minaur Baia Mare a iroseşte orice şansă la calificarea în faza superioară. Campioana României a avut un parcurs mulţumitor la primul sezon din istoria clubului în Velux Champions League, în care nu s-a făcut de ruşine, dar în multe dintre jocuri i-a lipsit norocul şi probabil concentrarea şi luciditatea din final. • Sala polivalentă „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 1.500. • Arbitri: Thierry Dentz / Denis Reibel (Franţa). Delegat EHF: Darko Repensek (Slovenia). • Aruncări de la 7 m: 4-6 (transformate: 3-3; au ratat: Cristescu, respectiv Lindboe 2, Stegavik). Minute de eliminare: 4-6. • HCM Minaur Baia Mare: Tatai (11 intervenţii, a apărat un 7 m), R. Pop (a apărat un 7 m), Simulescu (2 intervenţii) – Ostrousko 9, Cristescu 4 (2 din 7 m), Ivancsik 3, Karacic 3 (2 din 7 m), Fotache 2, Buşecan 1, Mihai 1, Vilovski 1, Marta, Sabou, Bera. Antrenor: Petru Pop. • Elverum Handball Herrer: Nergaard (11 intervenţii), Oeien (5 intervenţii, a apărat un 7 m) – Stegavik 10 (3 din 7 m), Overby 7, Bjorkman 5, Mitrovic 4, Lindboe 2, Mehl 1, Burud, Ekren, Linderud, Fredriksen, Wattstrom, Nordberg, Toft. Antrenori: Michael Apelgren si Raymond Hamar.

Rezultatele etapei 9: HC Motor Zaporozhye – Kadetten Schaffhausen 31-23; HCM Minaur Baia Mare – Elverum Handball Herrer 24-29; HC Metalurg Skopje – Skjern Handbold 24-25.
clasament minaur
Etapa viitoare • Joi, 3 decembrie: Kadetten Schaffhausen – HCM Minaur Baia Mare, ora 21 • Duminică, 6 decembrie: Elverum Handball Herrer – HC Metalurg Skopje; Skjern Handbold – HC Motor Zaporozhye.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.