Înfrîngere nemeritată

0
534

Under 16. CSŞ 2 CNE Baia Mare – CSM Baia Mare 10-7 (0-0)

În primul meci din cadrul celui de-al treilea turneu al Campionatului Regio­nal Transilvania rezervat echipelor Under 16 ani, s-au întîlnit primele două clasate, formaţiile băi­mă­rene CSS 2 CNE, în speţă CSM.
Contrar capriciilor vremii şi a unui teren îmbibat cu apă, cele două rivale au reuşit să ofere un spectacol agreabil, dăruirea şi ambiţia celor din teren fiind argumentele acestui derby. În prima parte a jocului, gazdele au încercat să se impună, însă “zimbrişorii”, foarte exacţi pe faza de apărare, au izbutit să menţină pînă la pauză tabela de marcaj imaculată. La două minute de la reluarea partidei, speculînd la maximum arma contraatacului, elevii lui Adrian Manolache – Cristian Bălan au reuşit să dea lovitura, finalizînd printr-un eseu semnat de Paul Dragomir (0-5), transformat ulterior de uvertura Răzvan Manolache (0-7). Şase minute mai tîrziu, gazdele profită de o gravă eroare a “zimbrişorilor”, reducînd din diferenţă prin Paul Mureşan (5-7). La ultima fază a partidei, trupa lui Răzvan Popovici dă lovitura, marcînd al doilea eseu, prin Alin Toma. • Arbitru: Nicolae Copil. • CSŞ 2 CNE Baia Mare: Paul Popoaia, Eric Waldhutter, Darin Onţ, Alexandru Florea, Paul Indre, Ionuţ Harasim, Răzvan Tunaru, Paul Mureşan, Marin Lorinţ, Kristian Bălin, Andrei Pricopie, Andrei Banea, Mihai Szabo, Antonio Gheţe, Alin Toma. Rezerve: Richard Csula, Emil Bertalan, Denis Feidi, Vasile Bumbuc, Paul Ciceu, Cosmin Cotbi, Filip Marc. Antrenori: Răzvan Popovici, Mircea Taloş. • CSM Baia Mare: Roland Jaszberenyi, David Pohl, Adrian Lucaciu, Samuel Cămăraş, Roland Samu, Răzvan Manolache, Sergiu Pop, Ionuţ Buciuman, Florin Chiorean, Samuel Bora, Paul Mateşan, Emanoil Herman, Paul Dragomir, Alexandru Terec, Fernando Dragomir. Rezerve: Mihai Marin, Cosmin Vlaica, Tu­dor Viman, Sebastian Condor, Denis Pop, Sergiu Borota. Antrenori: Adrian Manolache, Cristian Bălan.

Galop de sănătate

Universitatea Cluj-Napoca – CSM Baia Mare 5-42 (0-28)
Misiunea “zimbrişorilor” în primul meci din cea de-a doua zi a Turneului Campionatului Regional Transilvania, Under 16 ani, avea să fie facilă, Universitatea Cluj, ultima clasată, nefiind capabilă să facă faţă forcingului băieţilor noştri. Încă din start, elevii lui Adrian Manolache – Cristian Bălan se instalează la timona jocului, scorul după primele cinci minute fiind de 14-0. Pînă la pauză, cînd scorul indica deja 28-0, băimărenii aveau să îşi asigure şi punctul bonus ofensiv, atribuit pentru înscrierea a patru eseuri. Dacă primele trei eseuri au purtat semnătura flankerului Alexandru Terec, ultimul dintre ele a fost marcat de închizătorul Fernando Dragomir, toate patru transformate de căpitanul Răzvan Manolache. Sub aceeaşi partitură se joacă şi în actul secund, uvertura Răzvan Manolache fiind cel ce îşi menţine coeficientul de eficacitate de 100%, datorită unui eseu marcat, plus altor două transformări. Pînă la finalul partidei, numărul eseurilor marcate de “zimbrişori” avea să ajungă la şase, centrul Samuel Cămăraş fiind cel de-al patrulea marcator. Singurele puncte trecute în contul formaţiei de pe Someş au venit în ultimul minut de joc, mijlocaşul la grămadă Petru Boţ fiind singurul care a culcat balonul în terenul de ţintă al echipei noastre. • CSM Baia Mare: Roland Jaszberenyi, David Pohl, Adrian Lucaciu, Samuel Cămăraş, Roland Samu, Răzvan Manolache – cpt., Sergiu Pop, Ionuţ Buciuman, Florin Chiorean, Samuel Bora, Paul Mateşan, Emanoil Herman, Paul Dragomir, Alexandru Terec,  Fernando Dragomir. Rezerve: Mihai Marian, Cosmin Vlaica, Tudor Viman, Sebastian Condor, Denis Pop, Sergiu Borota. Antrenori: Adrian Manolache, Cristian Bălan.

“Zimbrişorii” îşi consolidează poziţia secundă în clasament

CSM Baia Mare – ATS RCM Timişoara 41-7 (22-0)
Motivaţi de jocul bun făcut cu liderul CSŞ 2 CNE Baia Mare, plus victoria clară obţinută în faţa echipei studenţeşti, băieţii conduşi din teren de uvertura Răzvan Manolache aveau şi în confruntarea cu rivalii de la RCM Timişoara să continue galopul de sănătate. La fel ca şi în primul joc, pînă la pauză, “zimbrişorii” aveau prin cele patru eseuri marcate de mijlocaşul la deschidere Răzvan Manolache, fundaşul Roland Jaszberenyi, în speţă cei doi centri Adrian Lucaciu şi Samuel Cămăraş, să îşi asigure toate cele cinci puncte puse în joc. După pauză, atît uvertura Manolache, cît şi Jaszberenyi recidivează, culcînd balonul în terenul de ţintă al bănăţenilor, numărul total de eseuri consemnate la final fiind de şapte. Ultimul dintre acestea a purtat semnătura lui Fernando Dragomir, uvertura Răzvan Manolache cu trei transformări fiind şi în acest duel lider în topul marcatorilor. La fel ca şi cei de la Cluj, bănăţenii punctează la ultima fază a partidei, aripa Denis Delcea cu un eseu şi David Pasztor cu o transformare fiind singurii care au perforat buturile băieţilor noştri. • CSM Baia Mare: Roland Jaszberenyi, David Pohl, Adrian Lucaciu, Samuel Cămăraş, Roland Samu, Răzvan Manolache – cpt., Sergiu Pop, Ionuţ Buciuman, Florin Chiorean, Samuel Bora, Paul Mateşan, Emanoil Herman, Paul Dragomir, Alexandru Terec, Fernando Dragomir. Rezerve: Mihai Marian, Cosmin Vlaica, Tudor Viman, Sebastian Condor, Denis Pop, Sergiu Borota. Antrenori: Adrian Manolache, Cristian Bălan.

Rezultatele turneului 3: CSŞ 2 CNE Baia Mare – CSM Baia Mare 10-7; ATS RCM Timişoara – Universitatea Cluj 26-12; Universitatea Cluj – CSM Baia Mare 5-42; CSŞ 2 CNE Baia Mare – ATS RCM Timişoara 31-5; CSM Baia Mare – ATS RCM Timişoara 41-7; Universitatea Cluj – CSŞ 2 CNE Baia Mare 0-5.