Iernăm în fotoliul de lider!

0
454

• FC Municipal Baia Mare – FC Bihor Oradea 6-0 (5-0)

FC Municipal Baia Mare încheie anul 2015 cu o victorie clară pe teren propriu împotriva celor de la FC Bihor Oradea – 6-0 (5-0), şi iernează în fotoliul de lider al Ligii a II-a, Seria a II-a.
Nimeni nu se aştepta la un asemenea parcurs în prima parte a sezonului, nou promovata avînd evoluţii extraordinare, munca jucătorilor şi antrenorilor fiind răsplătită prin poziţia din clasament. Ba, mai mult, FC Municipal a avut un traseu de excepţie şi în Cupa României, fiind foarte aproape de a elimina tocmai campioana României, Steaua calificîndu-se în sferturile de finală doar după loviturile de departajare. Acum jucătorii vor intra într-o binemeritată vacanţă, aşteptînd şi o parte din restanţele financiare, care sperăm să se rezolve cît mai repede.
Cît priveşte disputa cu orădenii, o echipă resemnată, pe teren a existat o singură formaţie, cea a gazdelor, care a deschis scorul încă din minutul 1, prin şut de la 17 m frumos expediat de Codin, mingea lovind bara şi intrînd în plasă: 1-0. În minutul 9 era deja 2-0, Străuţ înscriind primul gol la FC Municipal, cu o deviere la colţul lung. Un alt fundaş şi tot la primul gol este Sergiu Oltean, care va înscrie în minutul 21, acesta profitînd de o gafă a fundaşilor adverşi şi marcînd din careu: 3-0. În minutul 36, FC Municipal va marca un nou gol. Codin şutează spre poartă, balonul se opreşte în noroiul din faţa porţii, Sîrbu urmăreşte excelent şi reia fără probleme: 4-0. În penultimul minut din prima repriză, Păcurar este faultat în suprafaţa de pedeapsă, penalty care este transformat cu precizie de Lupu: 5-0. În partea secundă, gazdele puteau să mai înscrie în cîteva rînduri, beneficiind de ocazii clare, dar pînă la urmă au mai perforat poarta adversă doar o singură dată. Ilie închide tabela în minutul 87, cu un şut din faţa porţii, după o centrare venită de la V. Pop: 6-0. FC Municipal Baia Mare se desparte, aşadar, de suporteri cu o victorie concludentă şi pleacă în vacanţă pe cea mai înaltă poziţie a clasamentului.
• Arbitri: Paul Unimătan (Zalău) – Ovidiu Aruşoaie, Florin Mihai Cosma (ambii Piatra Neamţ). Rezervă: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca). Observatori FRF: Gabor Biro (Arad), Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca). • FC Municipal Baia Mare: Ormenişan – Bg. Străuţ (46, Duruş), Sg. Oltean, Fl. Ilie, R. Lupu, C. Sîrbu (57 Şter), A. Ignea, Păcurar, Balaure, V. Pop, Codin (68, Giurgiu). Rezerve neutilizate: Bota – Hodor, Leonte, D. Munteanu. Antrenori: Dorin Toma, Cristian Bogdan şi Mihai Şteţca. Director tehnic: Ioan Onciu. • FC Bihor Oradea: Egri – Remeş, Ţoca, Mintaş, Cacovean, Arsene (46, Novak), Magda, N. Lorincz, Şulea (81, Seres), Andor, Trabalka (46, Junc). Rezerve: Kiraly – Chira, A. Coroian, Negrea. Antrenor: Dan Mănăilă.

clas fc 7decRezultatele etapei 18: Şoimii Pâncota – „U” Cluj-Napoca 0-0; CS Mioveni – Gaz Metan Mediaş 2-0; Olimpia Satu Mare – Unirea Tărlungeni 1-1; FC Municipal Baia Mare – FC Bihor Oradea 6-0; FC Caransebeş – Metalul Reşiţa 4-2; FC Braşov – Chindia Târgovişte 0-1; CSM Râmnicu Vâlcea – UTA Bătrâna Doamnă 0-0.

Etapa viitoare (27 februarie 2016): „U” Cluj-Napoca – CS Mioveni; Gaz Metan Mediaş – Olimpia Satu Mare; Unirea Tărlungeni – CSM Râmnicu Vâlcea; UTA Bătrâna Doamnă – FC Braşov; Chindia Târgovişte – FC Municipal Baia Mare; FC Bihor Oradea – FC Caransebeş; Metalul Reşiţa – Şoimii Pâncota.