„Faţă-n faţă cu adevărul”, ediţia a XVI-a

0
1230

La Liceul Teoretic “Emil Racoviţă”, Baia Mare s-a desfăşurat o nouă sesiune de referate ştiinţifice ale elevilor, în care au fost premiate cele mai bune lucrări la matematică, atât din judeţul Maramureş, cât şi din judeţele Cluj, Sălaj, Satu Mare
Se împlinesc 16 ani de când se desfăşoară această activitate şi această manifestare este de bun augur, în primul rând datorită entuziasmului cu care au răspuns elevii participanţi la sesiune şi de asemenea datorită impresiilor primite din partea invitaţilor. Toţi cei prezenţi au învăţat câte ceva din această sesiune de comunicări, participând elevi din Moisei, Cavnic, Sighetu Marmaţiei, Dej, Satu Mare, Zalău.
Modul de prezentare a materialelor a oferit posibilitatea unui schimb de opinii deschis şi care a permis tuturor participanţilor să îşi exprime ideile, părerile, expuse în lucrările prezentate. Conform opiniilor exprimate de participant, lucrările prezentate au oferit informaţii interesante, de ajutor pentru desfăşurarea procesului instructiv educativ, utile pentru îmbogăţirea bagajului de cunoştinţe.
Acţiunea a fost împărţită pe 8 secţiuni: clasele VII-VIII; IX–M1, X–M1, IX–M2, X–M2, XI–M2, XII–M2 şi XI- XII–M1.
Anul acesta, la cea de-a 16-a ediţie, au participat 192 elevi, coordonaţi de 60 de profesori, 30 de profesori au fost membri în cele 8 birouri ale secţiunilor sesiunii.
Dintre cele 101 lucrări prezentate au primit 9 premii I, 9 premii II, 9 premii III, 41 de menţiuni.
De la liceul gazdă s-au evidenţiat următorii elevi: premiul I – elevii Paşca Anuţa şi Păun Mădălina, – cl. a X-a, coordonaţi de prof. dr. Petrean Liviu, elevii Tătar Alin şi Butean Bogdan, cl. a XII-a, coordonaţi de prof. Horge Daniel, premiul al II-lea – elevii Csizmadia Alex şi Buglios cl. a XII-a, coordonaţi de prof. Horge Daniel şi menţiuni au luat următorii elevi: Babiciu Andreea şi Făt Andrei şi Remeş Raisa şi Pleş Ioana –cls a IX-a, fiind coordonaţi de prof. dr. Petrean Liviu, elevii Sas Raluca şi Ţuţuianu Alexia – cl. a IX-a, coordonaţi de prof. Moanţă Florin, elevii Gălătuş Bogdan şi Ardelean Andrei şi Danci Daniel şi Babiciu Voicu – cl. a X-a, coordonaţi de prof. Ocean Cristina, elevii Ciordaş Andra şi Malanca Evelyne – cl. a X-a coordonaţi de prof. dr. Petrean Liviu.
Iată rezultatele obţinute:
CLASA a VII-a
PREMIUL I
• Dumitraş Ştefan şi Teşileanu Alexandra, Liceul de Arte, Baia Mare
Profesor coordonator: Bunu Ioan Iulian
PREMIUL II
• Buftea Denisa şi Szekely Bianca, Şcoala Gimnazială “George Coşbuc”, Sighetu Marmaţiei
Profesor coordonator: Zetea Bogdan
PREMIUL III
• Butuza Maria şi Mich Gabriela, Liceul “Regele Ferdinand”, Sighetu Marmaţiei
Profesor coordonator: Vişovan Magdalena
MENŢIUNI
• Hojda Alexandro şi Coman Gheorghe, Şcoala Gimnazială nr.1, Moisei
Profesor coordonator: Urda Maria
• Rad Vlăduţ şi Ilieş Bogdan, Şcoala Gimnazială “George Coşbuc”, Sighetu Marmaţiei
Profesor coordonator: Zetea Bogdan
• Tomoiagă Alin şi Ţentea Denis, Şcoala Gimnazială nr. 1, Moisei
Profesor coordonator: Urda Maria
CLASA a VIII-a
PREMIUL I
• Mociran Eduard şi Moldovan Nicolae, Şcoala Gimnazială “George Coşbuc”, Baia Mare
Profesor coordonator: Şerba Lucia
PREMIUL II
• Şugar Maria Dorina şi Ghiran Melania, Liceul de Arte, Baia Mare
Profesor coordonator: Bunu Ioan Iulian
PREMIUL III
• Maciuca Ana şi Ulici Denisa, Şcoala Generală I.M. APSA, Sighetu Marmaţiei
Profesor coordonator: Puţ Liliana
MENŢIUNI
• Orza Ioan şi Fernea Dan Tudor, Colegiul Naţional “Dragoş-Vodă”, Sighetu Marmaţiei
Profesor coordonator: Giurgi Vasile
CLASA a IX-a M1
PREMIUL I
• Ghilea Ramona şi Ciupe Raul, Colegiul Naţional „Silvania ”, Zalău
Profesor coordonator: Ilonţa Andrei
PREMIUL II
• Csizmadia Alex şi Buglios Cosmin, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petrean Liviu
PREMIUL III
• Gorbatăi Cristian şi Oneţ George, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Satu Mare
Profesor coordonator: Blaga Alexandru
MENŢIUNI
• Babiciu Andreea şi Făt Andrei, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petrean Liviu
• Remeş Raisa şi Pleş Ioana, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petrean Liviu
• Muj Florin Marian şi Tomoiagă Radu, Colegiul Naţional “Dragoş-Vodă”, Sighetu Marmaţiei
Profesor coordonator: Bedeoan Loredana
• Ghişa Ramona şi Hoban Paul, Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Gheţa Mirela
• Cioroga Rareş şi Miron Mihnea, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Satu Mare
Profesor coordonator: Blaga Alexandru
• Pop Gilda şi Coman Eliana, Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Gheţa Mirela
• Dejan Elias şi Timiş Răzvan, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petrean Liviu
• Cosma Teodor şi Ianoş Raul, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petruţiu Crina
• Mih Maria şi Stepan Dacian, Colegiul Naţional “Dragoş-Vodă”, Sighetu Marmaţiei
Profesor coordonator: Bedeoan Loredana
CLASA a IX-a M2
PREMIUL I
• Pop Andrada, Colegiul Tehnic ”Anghel Saligny”, Baia Mare
Profesor coordonator: Brisc Viorica
PREMIUL II
• Şişeştean Ioan şi Parlaulea Ionel, Seminarul Teologic Liceal ”Sf. Iosif Mărturisitorul”, Baia Mare
Profesor coordonator: Bologa Monica
PREMIUL III
• Rus Iulian şi Mihai David, Colegiul Tehnic ”C. D. Neniţescu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Balogh Erika
MENŢIUNI
• Chiş Iulia şi Grigor Maria, Colegiul Tehnic ”C. D. Neniţescu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Şofrac Maria
• Sas Raluca şi Ţuţuianu Alexia, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Moanţă Florin
• Oros Anamaria şi Muntean Alexandra, Colegiul Tehnic ”Anghel Saligny”, Baia Mare
Profesor coordonator: Brisc Viorica
• Neusli Alina şi Roşca Alina, Colegiul Tehnic ”C. D. Neniţescu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Şofrac Maria
• Puşcaş Ruben şi Paul Lorena Amalia, Liceul Teologic Penticostal, Baia Mare
Profesor coordonator: Tărău Rodica
• Sas Roxana şi Uţa Simida, Colegiul Tehnic ”C. D. Neniţescu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Balogh Erika
• Maxim Laura Daniela şi Juleştean Simina, Liceul Teologic Penticostal, Baia Mare
Profesor coordonator: Tărău Rodica
MENŢIUNE SPECIALĂ
• Hereş Sergiu Vasile şi Cîmpean Emanuel, Liceul Teologic Penticostal, Baia Mare
Profesor coordonator: Tărău Rodica
CLASA a X-a M1
PREMIUL I
• Puşcaşu Iulia şi Mihai Gheorghe, Colegiul Naţional ” Andrei Mureşanu”, Dej
Profesor coordonator: Magdaş Camelia
PREMIUL II
• Tămâian Andrei şi Felecan Richard, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petruţiu Crina
PREMIUL III
• Roatiş Iris Ioana, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Satu Mare
Profesor coordonator: Blaga Alexandru
MENŢIUNI
• Gălătuş Bogdan şi Ardelean Andrei, Liceul Teoretic ”Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Ocean Cristina
• Sălăjan Alexandra şi Rusan Patricia, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petruţiu Crina
• Ianoş Paula şi Orosz Bianca, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petruţiu Crina
• Danci Daniel şi Babiciu Voicu, Liceul Teoretic ”Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Ocean Cristina
• Nicoară Roxana şi Barz Tania, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petruţiu Crina
CLASA a X-a M2
PREMIUL I
• Paşca Anuţa şi Păun Mădălina, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petrean Liviu
PREMIUL II
• Puşcaş Daniela şi Rezmiveş Andrada, Liceul Teologic Penticostal, Baia Mare
Profesor coordonator: Tărău Rodica
PREMIUL III
• Vanci Andrei şi Someşan Denis, Seminarul Teologic Liceal ”Sf. Iosif Mărturisitorul”, Baia Mare
Profesor coordonator: Bologa Monica
MENŢIUNI
• Ciordaş Andra şi Malanca Evelzne, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petrean Liviu
• Dragoş Alexandra şi Rodilă Mădălina, Colegiul Tehnic ”C. D. Neniţescu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Balogh Erika
• Miclăuş Andreas, Colegiul Tehnic ”Anghel Saligny”, Baia Mare
Profesor coordonator: Viorica Brisc
CLASA a XI-a M1
PREMIUL I
• Dârjan Cătălin şi Pintea Tudor, Colegiul Naţional „Silvania”, Zalău
Prof. coordonator: Jecan Ioan
PREMIUL II
• Thira Iulia, Colegiul National „Gheorghe Şincai”, Baia Mare
Prof. coordonator: Muşuroia Nicolae
PREMIUL III
• Cupşa Georgiana şi Petrea Alexandra, Colegiul National „Silvania”, Zalău
Prof. coordonator: Ilonţa Andrei
MENŢIUNE
• Sandu Ioana şi Mihali Mara, Colegiul National „Vasile Lucaciu”, Baia Mare
Prof. coordonator: Boroica Gabriela
CLASA a XI-a M2
PREMIUL I
• Pop Cosmin şi Coman Denis, Colegiul Naţional ”Vasile Lucaciu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Fărcaş Natalia
PREMIUL II
• Mariş Adriana şi Botoi Roxana, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petruţiu Crina
PREMIUL III
• Mâţ Ionela şi Temple Alexandra, Colegiul Naţional ”Vasile Lucaciu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Fărcaş Natalia
MENŢIUNI
• Ardelean Alexandra şi Sălăjan Flavia, Colegiul Tehnic ”A. P. Ilarian”, Zalău
Profesor coordonator: Sîrb Vasile
• Onea Bianca şi Mureşan Krisztina, Seminarul Teologic Liceal ”Sf. Iosif Mărturisitorul”, Baia Mare
Profesor coordonator: Pop Radu
• Hereş Liviu Flaviu şi Kiss Alexandru, Liceul Teologic Penticostal, Baia Mare
Profesor coordonator: Tărău Rodica
• Morariu Andreea şi Bran Denisa, Colegiul Naţional ”Vasile Lucaciu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Fărcaş Natalia
• Chechişan Raul şi Varga-Bretan Andrei, Colegiul Tehnic ”George Bariţiu”, Baia Mare
Profesor coordonator: Pop Anca
• Rogojan Relian şi Hînsa Horaţiu, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Baia Mare
Profesor coordonator: Petruţiu Crina
CLASA a XII-a M2
PREMIUL I
• Tătar Alin şi Butean Bogdan, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Horge Daniel
PREMIUL II
• Petrehuş Alexandra şi Crişan Andreea, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, Baia Mare
Profesor coordonator: Horge Daniel
PREMIUL III
• Nan Andra şi Timiş Raul, Seminarul Teologic Liceal ”Sf. Iosif Mărturisitorul”, Baia Mare
Profesor coordonator: Pop Radu
MENŢIUNI
• Ianoş Simona şi Bob Daniel, Liceul Teologic Penticostal, Baia Mare
Profesor coordonator: Tărău Rodica
• Micaş Vasile şi Czompa Adrian, Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”, Baia Mare
Profesor coordonator: Birta Adriana
• Costinaş Cosmin, Colegiul Tehnic „Transilvania”, Baia Mare
Profesor coordonator: Berinde Lia Georgeta
• Tamaş Carina, Colegiul Economic „Pintea Viteazu”, Cavnic
Profesor coordonator: Borcut Marin
CLASA a XII-a M1
PREMIUL I
• Butnar Adrian, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Baia Mare
Prof. coordonator: Muşuroia Nicolae
PREMIUL II
• Bărbos Sergiu Daniel şi Bonta Florin, Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, Dej
Prof. coordonator: Jecan Eugen
PREMIUL III
• Rusu Anca, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Baia Mare
Prof. coordonator: Bojor Florin
MENŢIUNE
• Şortan Raluca şi Balog Bogdan, Colegiul Teoretic „A. P. Ilarian”, Baia Mare
Prof. coordonator: Sîrb Vasile
Organizarea şi desfăşurarea acestei sesiuni de referate s-a realizat cu sprijinul directoarei Mariana Pop, Consiliului Judeţean Maramureș, Primăriei Municipiului Baia Mare – Partener Oficial, Societății de Ştiinţe Matematice, Filiala Maramureş şi al prof. Maiorescu Gheorghe – Inspector de specialitate la Inspectoratul Şcolar Maramureş.
Prof. Camelia PODINĂ, Catedra de matematică,  LT “Emil Racoviţă”, Baia Mare

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.