Început perfect în grupa principală

0
636

Feminin. Champions League: HCM Baia Mare – Fleury Loiret Handball 31-28 (13-15)
HCM Baia Mare a păşit cu dreptul în grupele principale 1 ale Champions League, vicecampioana trecînd, pe teren propriu, după un meci cu emoţii şi spectaculos, de campioana Franţei. Trupa lui Aurelian Roşca şi Ioan Băban a învins cu 31-28 (13-15) de Fleury Loiret Hand­ball şi a făcut primele două puncte în această fază a competiţiei. HCM Baia Mare avea nevoie de victorie pentru a mai păstra şanse la calificarea în sferturile de finală ale Champions League, primul examen fiind trecut cu brio.
Debutul de meci este echilibrat, cu avantaj de minimum un gol în favoarea oaspetelor: 1-2 (min. 5). Acest echilibru se va menţine pînă către mijlocul primei părţi, mai exact pînă în minutul 12 – 6-7. De aici încolo urmează o perioadă excelentă pentru Fleury, care se va distanţa şi la cinci goluri – 6-11 (min. 17). Vicecampioana României, încurajată de o sală arhiplină, are un final de repriză în favoarea ei şi se apropie la numai două goluri după primele 30 de minute – 13-15. Partea secundă este favorabilă campioanei Franţei, care înscrie de două ori consecutiv – 13-17 (min. 33). HCM-ul înscrie de trei ori consecutiv şi vine la numai o lungime în spatele adversarului – 16-17 (min. 36). Peste trei minute gazdele egalează situaţia pe tabelă, iar peste un minut preia avantajul – 20-19. Echilibrul se menţine, chiar dacă handbalistele noastre încep să controleze partida. HCM Baia Mare dă semne că poate cuceri cele două puncte puse în joc, cînd se distanţează la patru goluri – 27-23 (min. 53). Meciul nu este jucat şi Fleury se apropie la numai un singur gol în două rînduri – 27-26 şi 28-27. Finalul este gestionat excelent de vicecampioane, care după ultimul fluier se impun cu 31-28 şi merg cu un moral excelent în deplasarea de la Thuringer, de unde e nevoie de un nou succes. În cazul unei victorii, HCM Baia Mare ar acumula patru puncte şi ar intra serios în cărţile sferturilor de finală.
• Sala sporturilor “Lascăr Pană”. Aproximativ 2.200 de spectatori. • Au arbitrat: Aleksandar Pandzic şi Ivan Mosorinski (Serbia). Delegat EHF: Klaus Lang (Austria). • Aruncări de la 7 m: 7-3 (transformate 6-3; a ratat Pineau). Minute de eliminare: 2-8 (în min. 59, Cabral Barbosa a primit roşu la a treia eliminare). • HCM Baia Mare: Ungureanu (5 intervenţii), Munteanu (5) – Pineau 10, Do Nascimento 7 (2 din 7 m), Geiger 5, Abbingh 5 (4), Ardean Elisei 2, Jezic 2, Tănăsie, Szucs, Perianu, Marin, Nechita, Tătar, Pre­da, Vizitiu. Antrenor: Aurelian Roşca. Director tehnic: Ioan Băban. • Fleury Loiret Handball: Zoqbi de Paula (10 intervenţii, a apărat inclusiv o aruncare de la 7 m), Foggea (2) – Niombla 10 (2), Cabral Barbosa 6 (1), Nze Minko 4, Houette 3, Kamdop 2, Chavez Hernandez 1, Aga­the 1, Tounkara 1, Nianh, Bruneau, Lopez He­rrero, Cisse, Grimaud, Deville. Antrenori: Frederic Bougeant şi Cristophe Ca­ssan.

Rezultatele etapei 1 din Grupa Principală 1: Rostov Don – FTC Rail Cargo Hungaria 23-21; Larvik – Thuringer HC 28-19; HCM Baia Mare – Fleury Loiret Handball 31-28.
clasament
Etapa viitoare • Sîmbătă, 16 ianuarie: FTC Rail Cargo Hungaria – Larvik HK, ora 17; Thuringer HC – HCM Baia Mare, ora 18 • Duminică, 17 ianuarie: Fleury Loiret Handball – Rostov Don, ora 17.15.