Opţiune serioasă la calificarea în sferturi

0
485

Masculin. Cupa României. Ştiinţa Explorări Baia Mare – Banatul Caransebeş 3-0 (16, 20, 14)
Victorie spectaculoasă obţinută de Ştiinţa Explorări Baia Mare în prima manşă din faza I a Cupei României (optimi de finală) în faţa echipei Banatul Caransebeş.
Faţă de vizita anterioară în Baia Mare, cînd au pierdut în ultima etapă din tur cu 3-1, bănăţenii au avut trei noutăţi în sextetul de bază, Cedic (revenit după o accidentare), Laza şi D. Pavel (aduşi în această iarnă de la Tomis Constanţa). Acest lucru nu a contat prea mult în economia partidei, deoarece băieţii antrenaţi de Marius Botea şi Sorin Pop au făcut un meci excelent şi au luat o opţiune importantă pentru calificarea în faza următoare a Cupei României. Suporterii prezenţi la sală au savurat din plin jocul, aplaudîndu-i la scenă deschisă pe voleibaliştii de la Explorări, care au luptat pentru fiecare minge, chiar şi în situaţiile cînd punctul părea deja pierdut.

Evoluţia scorului

• Setul I: 5-5, 8-5, 14-7, 16-10, 19-12, 21-13, 25-16; Setul II: 5-2, 8-4, 12-6, 15-14, 17-14, 25-20; Setul III: 6-1, 8-2, 16-6, 21-9, 25-14. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Râpeanu 2 p, Cherbeleaţă 15 p, Bălhăceanu 10 p, Didorciuc 7 p, Coasă 9 p, Kovacs 5 p, Domingos (libero). Au mai jucat: Socaciu, Nagy 1 p şi Olar (libero). Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Banatul Caransebeş: Vânătoru, D. Pavel 5 p, Petrusevics 6 p, Cedic 12 p, Laza 2 p, Aguilard 7 p, Pantelic (libero). Au mai jucat: Diaconescu, Lung 2 p şi Teleleu. Antrenor: Valentin Pereu. • Au arbitrat: Paul Alexi-Szabo (Oradea)şi Cristian Şanta (Cluj Napoca). Observator FRV: Ioan Buhăţel (Dej).
Meciul retur se va disputa sâmbătă, 16 ianuarie, în Caransebeş.
Se califică mai departe echipa care cîştigă cele mai multe seturi în cele două manşe. Dacă setaverajul este egal, la finalul meciului retur se joacă un set de aur pentru stabilirea echipei calificate.
Rezultatele fazei I, optimi de finală: Ştiinţa Explorări Baia Mare – Banatul Caransebeş 3-0; „U” Cluj-Napoca – CSM Agronomia Bucureşti 1-3; Arcada Galaţi – Tricolorul Ploieşti 3-0; Unirea Dej s-a calificat în sferturile de finală, cîştigînd cu 3-0 ambele manşe cu VCM LPS Piatra Neamţ.