Salonul de iarnă, deschis la Biblioteca Judeţeană

0
538

„Salonul de iarnă” a fost deschis luni, 25 ianuarie, în Salonul Artelor al Bibliotecii Judeţene „Petre Dulfu” din Baia Mare. Lucrările de pictură şi sculptură aparţin membrilor Asociaţiei Artiştilor Plastici „Alexandru Şainelic”. În mod inedit, în cadrul evenimentului, a fost expusă şi o creaţie vestimentară, aparţinând designerului Ioana Herţeg. Expoziţia va putea fi vizitată până în data de 6 februarie.
Peste 30 de artişti din ţară şi din Ungaria se regăsesc în actuala ediţie a expoziţiei intitulate sugestiv „Salonul de iarnă”. Este primul eveniment organizat în acest an de Asociaţia Artiştilor Plastici „Alexandru Şainelic”. „Conform tradiţiei, în luna ianuarie, Asociaţia Artiştilor Plastici «Alexandru Şainelic» se organizează în aşa fel încât să poată deschide o expoziţie de talie înaltă. Astăzi, avem deschiderea Salonului de iarnă, unde participă 32 de artişti de pe tot cuprinsul judeţului şi reprezentanţi din Nyiregyhaza”, a punctat preşedintele Asociaţiei Alexandru Şainelic, Mihai Tirică. În cadrul expoziţiei se pot observa trei părţi distincte: una de artă naivă, una tradiţională şi o parte de creaţie vestimentară. „În această expoziţie putem observa trei părţi distincte: o parte, poate cea mai importantă, este oferită artiştilor plastici naivi, care reprezintă cu succes asociaţia noastră, prin decanul fracţiunii naive, Vasile Filip. El este reprezentativ pentru arta naivă românească. Are nenumărate premii naţionale şi internaţionale, expoziţii aproape pe toate continentele. Mai există fracţiunea tradiţională, impresionismul băimărean şi partea modernă, cu infuzia noilor veniţi, noilor absolvenţi de facultate. De asemenea, inedit, este şi o prezentare a unei creaţii de modă. Salonul de iarna 001Este prima ieşire a colegei noastre, Ioana Herţeg. De asemenea, putem saluta revenirea unor foşti membri, care au avut o pauză de 5-6-7 ani şi iată că a venit şi rândul să revină în asociaţia noastră. Asociaţia este într-o continuă dezvoltare, continuă mişcare, iar acest lucru se vede şi ne bucurăm că avem o dinamică pozitivă”, a precizat Mihai Tirică. Expoziţia a fost catalogată ca fiind una tradiţională, deoarece accentul cade tocmai în această direcţie. „Dacă vrem să încercăm acel imbold optimist al omului, trebuie să susţinem cu tărie: da, spiritul poate să salveze. Salvează clipa, cotidianul, salvează tot ce este uşor de distrus în viaţă. Dacă îmbrăţişăm o asemenea idee, eu cred că argumentele sunt de această natură: când avem o carte importantă, când avem o piesă muzicală importantă sau o expoziţie. O expoziţie cum e cea de astăzi are acel echilibru pe care i-l dă forţa tradiţiei şi imprimă o anumită rigoare pe care altfel nu o poţi obţine”, a declarat directorul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, Ştefan Mariş. Reprezentanţii Asociaţiei Artiştilor Plastici „Alexandru Şainelic” au mai menţionat că au pregătit, pentru acest an, 20 de acţiuni, din care 11 evenimente se vor desfăşura în Salonul Artelor al Bibliotecii Judeţene „Petre Dulfu” din Baia Mare.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.