Trei puncte în prima etapă a returului

0
583

Academia de Handbal Minaur Baia Mare – Politehnica Timişoara II 42-24 (21-12)

Academia de Handbal Minaur Baia Mare a început returul cu o victorie clară, în prima etapă dispunînd, pe teren propriu, de echipa a doua a Politehnicii Timişoara cu scorul de 42-24 (21-12).
Gazdele nu au dat nicio şansă adversarului încă din debutul jocului, în minutul 5 conducînd cu 5-0. Diferenţa s-a mărit la şase goluri la mijlocul primei reprize – 13-7, pentru ca la pauză aceasta să fie de nouă goluri în favoarea Academiei Minaur. În partea secundă Academia a făcut instrucţie cu timişorenii, odată cu trecerea timpului distanţîndu-se şi mai mult pe tabelă. Astfel, la finalul celor 60 de minute Academia de Handbal Minaur a învins la o diferenţă de 18 goluri – 42-24, şi îşi consolidează poziţia a patra în clasament. • Academia de Handbal Minaur Baia Mare: Cristian Niculai, Andrei Balint – Tudor Botea 6 goluri, Robert Erni 6, Robert Nagy 5, Bogdan Stoean 5, Alexandru Andrei 5, Pavel Sângeorzan 4, Călin Căbuţ 4, Eric Bărbuţ 2, Tudor Boer 2, Viorel Boşca 1, Adrian Dedea 1, Mihai Cotuna 1, Pandeluţ Pomian 1.

Rezultatele etapei 14, prima a returului: CNE Sighişoara – HCM Sighişoara 32-34; Universitatea Cluj-Napoca – CSM Satu Mare 27-22; Academia de Handbal Minaur Baia Mare – Politehnica Timişoara II 42-24; Universitatea Craiova – ACS Muhlbach Sebeş 36-24; HC Sibiu – CSU CNOT Braşov 24-21; CSM Oradea – CSM Făgăraş 28-31.

Etapa viitoare (duminică, 14 februarie): ACS Muhlbach Sebeş – CSM Oradea; CSM Făgăraş – Universitatea Cluj-Napoca; CSM Satu Mare – HC Sibiu; CSU CNOT Braşov – CNE Sighişoara; HCM Sighişoara – Academia de Handbal Minaur Baia Mare. Universitatea Craiova şi Politehnica Timişoara II stau.