Succes în stil de mare campioană

0
535

• HCM Minaur Baia Mare – CSM Ploieşti 34-23 (17-11)

Victorie! Determinare! Ambiţie! Spectacol! Atmosferă! Cam aşa putem descrie meciul de luni seara dintre HCM Minaur Baia Mare şi CSM Ploieşti, pe care echipa noastră şi l-a adjudecat în stil de mare campioană. Şi în doar 8 jucători! Formaţia antrenată de Petru Pop a cîştigat la o diferenţă care ne scuteşte de orice comentarii, cu scorul de 34-23, după ce la pauză tabela indica plus şase în favoarea campionilor. Aceştia au avut o prestaţie încîntătoare, evoluînd cu dezinvoltură şi luptînd ca şi cum de acest meci ar depinde cîştigarea unui trofeu. Este şi păcat să ratezi un asemenea meci şi nu ai cum să nu fii fericit cînd numai opt jucători joacă de o asemenea manieră, ridiculizîndu-şi pur şi simplu adversarul. Despre public ce să mai spunem? Formidabil! 1.500 de spectatori au ţinut să fie alături de campioana care nu trece prin momente tocmai bune la nivelul lotului de jucători, suporteri care efectiv te poartă către victorii. Un public cum clar în România handbalului nostru nu mai există, care şi-au încurajat favoriţii absolut pe tot parcursul partidei. Cine nu a ajuns la acest meci are ce regreta. O echipă Minaur care a demonstrat că rămîne una dintre grupările frumoase ale handbalului masculin românesc, probabil cea mai iubită. Revenind la disputa propriu-zisă, aceasta s-a dovedit fără istoric. Pe teren a existat o singură echipă, elevii lui Petru Pop făcînd un meci mare.
Campioana şi-a luat tare adversarul încă de la început şi s-a distanţat rapid pe tabelă: 5-1 (6′), 10-3 (15′). Minaur a continuat să menţină un avans liniştitor şi la jumătatea disputei tabela arăta plus şase pentru trupa de pe Valea Roşie. Repriza secundă s-a consumat pe aceleaşi coordonate, gazdele luînd un avantaj tot mai consistent odată cu trecerea timpului: 20-12, 27-17. Pe final, Sabou cu o piruetă pe contraatac şi Bera cu un gol a la Maricel Voinea, au făcut ca tacîmul să fie complet şi să întregească o seară de luni absolut senzaţională. HCM Minaur a învins cu 34-23 şi reintră în cărţile play-off-ului. • Sala Polivalentă „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 1.500. • Arbitri: Marcel Sas (Marghita) – Marius Pintea (Cluj-Napoca). Observator FRH: Gheorghe Năsturel (Reşiţa). • Aruncări de la 7 m: 3-5 (transformate: 3-4; a ratat: Farcaş). Minute de eliminare: 8-12 (Capotă a primit roşu în minutul 25 pentru trei eliminări).
HCM Minaur Baia Mare: Simulescu (20 intervenţii, a apărat un 7 m) – Bera 9 (3 din 7 m), Vilovski 7, Sabou 6, Sadoveac 4, Cristescu 3, Mihai 3, Buşecan 2. Antrenor: Petru Pop.
CSM Ploieşti: Szopka (7 intervenţii), Antonaru (9 intervenţii), Rotaru – Turcu 8 (4 din 7 m), Botezatu 6, A. Farcaş 4, Dediu 2, Stăncioiu 1, Hodorogea 1, Capotă 1, Hoinaru, Tariţa, Zamfir, Năstase. Antrenori: Dragoş Dobrescu şi Ion Nicolae.
Rezultatele etapei 19: AHC Dunărea Călăraşi – HC Odorhei 22-31; ACS Energia Târgu Jiu – Dinamo Bucureşti 23-25; CSU Danubius Galaţi – CSM Bucureşti 20-33; HC Vaslui – Steaua Alexandrion Bucureşti 25-23; HC Adrian Petrea Reşiţa – Potaissa Turda 29-32; CSM Focşani – Poli Timişoara 22-25; HCM Minaur Baia Mare – CSM Ploieşti 34-23.

Etapa viitoare

Miercuri, 10 februarie: Dinamo Bucureşti – CS HC Adrian Petrea Reşiţa, ora 17.15, Digi Sport • Sîmbătă, 13 februarie: Steaua Alexandrion Bucureşti – CSU Danubius Galaţi, ora 17; HC Odorhei – ACS Energia Târgu Jiu, ora 18 • Duminică, 14 februarie: AHC Potaissa Turda – HCM Minaur Baia Mare, ora 11.15, Digi Sport; CSM Ploieşti – CSM Focşani 2007, ora 18 • Luni, 15 februarie: Politehnica Timişoara – HC Vaslui, ora 12.30, Digi Sport. Partida CSM Bucureşti – AHC Dunărea Călăraşi a fost programată aseară.