Am pierdut în primul meci din faza semifinală

0
442

Politehnica Iaşi – BCM Baia Mare 79-73 (46-29)

BCM Baia Mare a pierdut primul meci din faza semifinală a Ligii 1 în deplasarea de la Politehnica Iaşi cu scorul de 73-79 (29-46). Din păcate, formaţia lui Sebastian Man a avut o prestaţie modestă în primele două sferturi şi a fost greu să mai revină pînă la final. Totuşi, sfertul trei a fost în totalitate la discreţia oaspeţilor, care şi l-au adjudecat cu 26-7, iar ultimul sfert, extrem de echilibrat. BCM Baia Mare porneşte, aşadar, cu stîngul în faza semifinală, dar are posibilitatea să obţină prima victorie duminică, de la ora 17, cînd se va duela cu Timba Timişoara, fostul adversar din campionat. Obiectivul grupării băimărene este acela de a cîştiga toate jocurile de pe teren propriu şi clasarea între primele patru formaţii, ce ar însemna calificarea în Final Four. • BCM Baia Mare: Tomas 22 puncte, Abdul-Awwel 18, Corneanu 16 (jucător transferat de la Craiova), Dunca 6, Dohi 6, Dumitru 2, Dăscălescu 2, Porumb 1.