N-a fost să fie!

0
612

FTC-Rail Cargo Hungaria – HCM Baia Mare 21-18 (14-7)

HCM Baia Mare nu a mai repetat rezultatele excelente din precedentele cinci partide ale grupei principale 1 şi a suferit primul eşec în ultima etapă, vicecampioana României fiind învinsă în deplasarea din Ungaria, cu FTC-Rail Cargo Hungaria.
Formaţia lui Gabor Elek a învins cu 21-18 (14-7) şi are posibilitatea să încheie grupa pe locul secund, iar băimărencele au terminat pe locul patru, urmînd să se dueleze cu Buducnost sau Gyor. Trupa lui Aurelian Roşca şi Ioan Băban nu a mai avut aceeaşi prestaţie ca în celelalte dispute şi diferenţa dintre cele două grupări s-a făcut din prima repriză, după primele 30 de minute Ferencvaros avînd avantaj de şapte goluri. În partea a doua, oaspetele au încercat să remonteze diferenţa şi chiar să întoarcă soarta partidei, dar băimărencele nu au avut luciditatea necesară pe faza ofensivă şi gazdele au cucerit cele două puncte meritat.
Vicecampioana României începe modest jocul din Ungaria şi Ferencvaros conduce cu 4-1 după primele cinci minute, moment cînd Roşca solicită time-out. Care va da roade, HCM apropiindu-se la numai un gol – 5-4 (12′), 6-5 (13′). Gazdele punctează de trei ori consecutiv şi merg la plus patru – 9-5 (16′). Băimărencele acuză şocul şi elevele lui Elek profită din plin şi se distanţează la şapte goluri – 13-6 (27′), avantaj concretizat şi după prima parte (14-7). În repriza secundă HCM Baia Mare a evoluat mai exact pe faza defensivă şi în atac a găsit soluţii care s-au transformat în goluri, chiar dacă debutul a aparţinut tot celor de la Ferencvaros. Practic oaspetele au început să evolueze la adevărata lor valoare în ultimele 15 minute, iar cu şase minute înainte de final s-au apropiat la doar trei goluri – 20-17. Din păcate, româncele nu au avut puterea şi concentrarea necesare de a smulge cel puţin un egal şi FTC-Rail Cargo s-a impus cu 21-18. Nu putem omite, totuşi, parcursul senzaţional din grupele principale ale HCM Baia Mare, care a plecat cu 0 puncte în această fază şi a cucerit cinci victorii consecutive (10 p) şi s-a calificat, pentru al doilea an consecutiv, în sferturile de finală ale Champions League. • Centrul Syma din Budapesta. Spectatori, aproximativ 3.000. • Au arbitrat: Karina Christiansen şi Line Hesseldal Hansen (Danemarca). Delegat EHF: Edeltraut Berthold (Austria). • Aruncări de la 7 m: 4-6 (transformate toate). Minute de eliminare: 12-6. • FTC-Rail Cargo Hungaria: Szikore (11 intervenţii), Tomasevic – Pena Abaurrea 7, Szekerczes 4 (toate din 7 m), Szollosi-Zacsik 5, Szucsanszki 2, Schatzl 1, Kovacsicz 1, Pappne Szamoransky 1, Cifra, Hornyak, Lukacs, Meszaros, Mod, Szarka, Szekeres. Antrenor: Elek Gabor. • HCM Baia Mare: Ungureanu (5), Munteanu (10), Dumanska – Do Nascimento 9 (5), Pineau 4 (1), Ardean Elisei 3, Perianu 1, Vizitiu 1, Abbingh, Jezic, Marin, Szucs, Preda, Tănăsie, Tătar. Antrenor: Aurelian Roşca. Director tehnic: Ioan Băban.