Succes pe final

0
447

• CSM Unirea Slobozia – HCM Baia Mare 23-27 (10-11) •

HCM Baia Mare a învins în deplasarea de la Slobozia cu scorul de 27-23 (11-10), după un meci echilibrat şi în care elevele lui Aurelian Roşca, doar zece la număr în această dispută, s-au impus doar pe final de meci.
Cele trei puncte cucerite de vicecampioana României au produs şi dezamăgire, Katarina Jezic suferind o accidentare destul de gravă, pivotul urmînd a fi supus unei investigaţii prin rezonanţă magnetică nucleară pentru diagnosticare. A fost penultimul joc pentru HCM Baia Mare în campionat, în ultima etapă urmînd să evolueze împotriva grupării CSM Bucureşti, partidă care va fi lipsită de miză, o victorie a echipei noastre însemnînd una de orgoliu şi de palmares.
Gazdele au condus în prima repriză chiar şi cu trei goluri (7-4 în minutul 16). În minutul 18, Jezic, care înscrisese de trei ori pentru HCM, se accidentează şi nu mai poate intra în teren. Băimărencele, care oricum au abordat această confruntare în efectiv redus, recuperează pas cu pas din handicap şi handbalistele din Slobozia mai au un singur gol avantaj (8-7) în minutul 20. Cinci minute mai tîrziu, vicecampioanele României preiau conducerea: 8-9. Tot de un gol avantaj se bucură băimărencele şi la pauză: 10-11.
Repriza secundă se scurge şi ea sub semnul echilibrului pînă cu 10 minute înainte de fluierul final, cînd scorul era 22-22. Urmează trei goluri consecutive pentru HCM, acestea fiind minutele fatale pentru CSM Unirea Slobozia. De altfel, finalul meciului aparţine jucătoarelor antrenate de Aurelian Roşca, dat fiind că – în ultimele 10 minute – HCM-ul primeşte un singur gol şi punctează de cinci ori.
• Sala sporturilor din Slobozia. Aproximativ 150 de spectatori. • Au arbitrat: Mihai Pârvu şi Alin Stamatoiu (Bucureşti). Observator FRH: Nicolae Popa (Argeş). • Aruncări de la 7 m: 4-4 (transformate 3-4; a ratat Enescu). Minute de eliminare: 4-2. • CSM Unirea Slobozia: Ion, Oancea – portari, Enescu 8 (1 din 7 m), Ivan 5, Dăscălete 4 (2), Drăguţ 3, Ostase 2, Toma 1, Marchidanu, Băcăoanu, Simion, Carabulea. Antrenor: Victorina Bora. • HCM Baia Mare:  Munteanu (8 intervenţii, a apărat o aruncare la 7 m), Dumanska (1) – Abbingh 8 (4), Ardean Elisei 7, Do Nascimento 3, Jezic 3, Perianu 2, Tătar 2, Vizitiu 1, Marin 1. Antrenor: Aurelian Roşca. Director tehnic: Ioan Băban.

clas hcm 18apr2016Rezultatele penultimei etape (25): HCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău 25-23; ASC Corona 2010 Braşov – HC Dunărea Brăila 21-22; CSM Unirea Slobozia – HCM Baia Mare 23-27; CSM Ploieşti – CS Măgura Cisnădie 34-29; SCM Craiova – HC Alba Sebeş 29-25; HCM Roman – CS Rapid USL Metrou Bucureşti 31-15; CSM Bucureşti – U Alexandrion Cluj-Napoca (marţi, 19 aprilie, ora 20.15, Digi Sport 3).