Trei puncte la ultimul meci al sezonului

0
520

• Academia Minaur Baia Mare – CNE Sighişoara 36-25 (17-10) •

Academia Minaur Baia Mare a încheiat sezonul 2015-2016 cu o victorie clară, formaţia antrenată de Iuliu Varady cîştigînd confruntarea de pe teren propriu cu CNE Sighişoara cu scorul de 36-25 (17-10). Tinerii jucători băimăreni au controlat în totalitate ostilităţile, şi în acest meci principalul marcator fiind Tudor Botea, cu 8 goluri. Academia Minaur a urcat pe locul secund după acest succes, dar mai sînt două etape de jucat, etape în care băimărenii vor sta.
Debutul întîlnirii dintre băimăreni şi sighişoreni a fost echilibrat, după şapte minute tabela indicînd egalitate – 3-3. Egalitate care a persistat pînă la mijlocul primei părţi, moment în care gazdele s-au distanţat pentru prima oară la trei goluri – 9-6. Diferenţa a crescut cu cinci minute înainte de finalul celor 30 de minute la şase goluri – 15-9, iar la jumătatea meciului scorul era 17-10. În repriza secundă pe teren a existat o singură echipă, cea a Academiei, care s-a distanţat clar şi s-a despărţit de suporteri cu o victorie frumoasă – 36-25.
• Academia Minaur Baia Mare: Niculai, Balint – Botea (8 goluri), Bărbuş (6), Andrei (5), Boşca (4), Erni (3), Cotuna (3), Nagy (2), Sângeorzan (2), Dedea (2), Căbuţ (1), Boer.
Programul etapei 24 (duminică, 8 mai): Academia Minaur Baia Mare – CNE Sighişoara 36-25; CSM Satu Mare – ACS Muhlbach Sebeş; Politehnica II Timişoara – Universitatea Cluj-Napoca; CSU CNOT Braşov – Universitatea Craiova; HCM Sighişoara – CSM Oradea. CSM Făgăraş şi HC Sibiu stau.