Gazdele înving şi trec în fotoliul de lider

0
466

• UTA Bătrâna Doamnă – FC Municipal Baia Mare 2-1 (0-0) •

FC Municipal Baia Mare s-a întors din deplasarea de la UTA fără niciun punct, chiar dacă aproape 40 de minute a evoluat în superioritate numerică.
Bătrâna Doamnă a cîştigat toate cele trei puncte, printr-un gol semnat de juniorul Denis Man în minutul 82, victorie care a propulsat formaţia antrenată de Roland Nagy pe primul loc al clasamentului. Trupa pregătită de Dorin Toma şi Cristian Bogdan a avut o prestaţie apreciabilă, irosind cîteva situaţii clare de a marca, dar, din păcate, nu a ştiut gestiona omul în plus, iar acest lucru i-a costat pierderea a cel puţin un punct.
Gazdele vor deschide scorul la şase minute de la reluare, Dumitru Copil expediind un şut de la 25 m la colţul lung, lîngă bară: 1-0. Marcatorul golului nu va savura prea mult reuşita, la trei minute văzînd al doilea galben pentru o intrare la Străuţ. Înainte de deschiderea scorului cu numai un minut, oaspeţii au avut o ocazie mare de tot, Codoban a scăpat singur cu portarul, dar acesta a preferat o pasă la Sîrbu, în locul unei finalizări. Băimărenii se joacă cu ocaziile şi în minutul 70 Vasile Pop trimite balonul în bară. FC Municipal nu va mai rata ţinta în minutul 73, cînd acelaşi Vasile Pop va centra şi Ignea va pune capul din 5 m: 1-1. Cele trei puncte în contul gazdelor vor veni în minutul 82. În urma unui contraatac, Curtuiuş a centrat în faţa porţii, Denis Man a preluat pe piept şi a împins balonul în poartă: 2-1. După ultimul fluier, centralul i-a arătat cartonaşul roşu băimăreanului Bogdan Străuţ pentru proteste vehemente, oaspeţii acuzînd centralul că a fluierat sfîrşitul partidei mai repede cu aproximativ un minut. • Arbitri: Robert Avram (Piteşti) – Romică Bîrdes (Piteşti) şi Ferencz Tunyogi (Zalău). Rezervă: Kovacs Szabolcs (Carei). Observatori FRF: Viorel Lolea (Reşiţa), Ştefan Szilagyi (Satu Mare).

• UTA Bătrâna Doamnă: Bg. Miron – Polgar, Al. Manea, Botiş, Burlă – Chindriş, Tănase – D. Man (89, M. Vlad), D. Copil, Hlistei (46, C. Rus) – Curtuiuş (87, A. Roman). Rezerve neutilizate: Anca-Trip – Jorza, Covaci, Lazăr. Antrenor: Roland Nagy.
• FC Municipal Baia Mare: Bota – Străuţ, Fl. Ilie, Sg. Oltean, Buşu – A. Ignea (75, Daminuţă), Duruş (58, V. Pop) – Vasilache, Codoban (68, Codin), C. Sîrbu – Balaure. Rezerve neutilizate: Ormenişan – Şter, Lupu, Aniţoiu. Antrenori: Dorin Toma şi Cristian Bogdan.

Încă patru puncte de penalizare

FC Municipal Baia Mare s-a ales cu alte patru puncte de penalizare de la Comisia de Disciplină a FRF, în urma memoriilor neachitate către Marius Hodor şi Vlăduţ Gherman. Conducătorul clubului de sub „Dealul Florilor” a avut termen pînă miercuri, 11 mai, să le achite celor doi foşti jucători ai FC Municipal restanţele financiare solicitate de aceştia. Cum cei doi băimăreni nu au primit restanţele cuvenite, comisia abilitată din cadrul FRF a mai luat grupării de liga secundă alte patru puncte. În decurs de numai două săptămîni, FC Municipal Baia Mare a pierdut 8 puncte, iar acum are doar 13. Comisia de Disciplină a fixat un nou termen pentru achitarea restanţelor către Hodor şi Gherman data de 25 mai, iar dacă litigiul cu cei doi nu va fi stins, FC Municipal va mai pierde alte patru puncte. De asemenea, băimărenii trebuie să-i achite portarului Octavian Ormenişan restanţele pînă miercuri, 18 mai, în caz contrar vor mai dispărea alte două puncte din clasament. Alte comentarii nu mai are sens să facem, îi lăsăm pe cei abilitaţi, care se pricep la fotbal şi care conduc acest club cum ştiu ei mai bine! Adică spre desfiinţare!