Tremurăm pentru menţinerea în ligă

0
598

• HCM Minaur Baia Mare – ACS Energia Târgu Jiu 32-32 (16-17) •

HCM Minaur Baia Mare a intrat în zona locurilor de baraj pentru menţinerea în liga naţională, după egalul in extremis de pe teren propriu cu ACS Energia Târgu Jiu, 32-32 (16-17).
Gruparea de pe Valea Roşie are acum doar un punct avans faţă de primul loc ce duce la baraj, ocupat de HC Vaslui, şi este obligată să obţină două victorii din cele trei etape, cu condiţia ca trupa moldoveană să nu cucerească niciun punct din meciul cu Târgu Jiu din deplasare. Minaur nu cunoaşte gustul victoriei de patru etape şi tremură serios pentru rămînerea în liga naţională. Duelul cu Târgu Jiu a început excelent pentru elevii antrenorului Raul Fotonea, dar a continuat cu o evoluţie modestă, presărată cu multe greşeli pe parcurs şi cu un punct cucerit în ultimele cinci secunde. Sperăm ca jucătorii să realizeze obiectivul ce-l au de îndeplinit, astfel din sezonul viitor există toate premisele să vedem meciuri de ligă secundă, sau în cel mai rău caz deloc.
Începutul de joc a fost echilibrat, cele două echipe aflîndu-se la egalitate după primele patru minute, scor 2-2. Au urmat cinci goluri consecutive pentru HCM Minaur, scorul devenind 7-2 în minutul 9. Oaspeţii reduc din diferenţă ţi se apropie la doar două goluri, scor 9-7 (min. 16). Această diferenţă s-a păstrat pînă în minutul 25, cînd Energia restabileţte egalitatea (14-14), iar la pauză a intrat în avantaj, scor 16-17. Oaspeţii au evoluat mai bine după reluare, iar în minutul 37 aveau două goluri în avantaj, scor 20-22. Minaur revine în partidă cu trei goluri consecutive, scor 23-22 (min. 40) şi păstrează acest avantaj minim pînă în minutul 50, când Energia a condus cu 25-26. Finalul a fost pe muchie de cuţit, dar în cele din urmă partida s-a terminat la egalitate, scor 32-32.
• Arbitri: T. Dobre (Bucureşti) / M. Potîrniche (Buzău). • HCM Minaur Baia Mare: R. Pop, Simulescu – Popescu 3, Buşecan 1, Sadoveac 7, Marta 2, Mihai, Sabou 6, Mureşan 3, Cristescu 6, Bera 4. Antrenor: Raul Fotonea. • ACS Energia Târgu Jiu: Şelaru, Bucătaru, Ţenghea – Iancu 4, Nistor, Bejinariu 1, Pralica 4, Ţuţu 5, Şoldănescu 4, Păunică 2, Mledenciu 9, Enache, Giotoiu 1, Stoica 2. Antrenor: Sorin Bîrză.

clas minaur 13mai2016Rezultatele etapei 6 din play-out: HCM Minaur Baia Mare – ACS Energia Târgu Jiu 32-32; CSM Ploieşti – CSU Danubius Galaţi 41-30; HC Vaslui – CSM Focşani 34-23.
Etapa viitoare • Sîmbătă, 14 mai: ACS Energia Târgu Jiu – HC Vaslui, ora 17 • Duminică, 15 mai: CSU Danubius Galaţi – HCM Minaur Baia Mare, ora 12; CSM Focşani 2007 – CSM Ploieşti, ora 18.30.