IPS Arhiepiscop Justinian la împlinirea a 95 de ani de viaţă binecuvântată

0
913

Sâmbătă, 28 mai 2016, Înaltpreasfinţia Sa Justinian Chira împlineşte binecuvântata vârstă de 95 de ani. Pentru a marca acest eveniment din viaţa Înaltpreasfinţiei Sale, azi, 27 mai 2016, ora 13, se va săvârşi slujba de Te-Deum în Paraclisul de la reşedinţa episcopală, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei Andreicuţ – mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului.
După slujba de Te-Deum, se vor adresa cuvintele de felicitare, în sala de consiliu a Episcopiei Ortodoxe a Maramureşului şi Sătmarului.
I.P.S. Arhiepiscop Justinian Chira
– Curriculum Vitae –

Date biografice:
Născut din părinţii Ilie şi Maria, ţărani evlavioşi, la data de 28 mai 1921, în satul Plopiş, comuna Şişeşti, judeţul Maramureş, având numele de botez Ioan.
În zorii zilei de 12 martie 1941 închide uşa casei din satul natal, iar pe seară întră pe poarta Mănăstirii “Sf. Ana” din Rohia. După un an, la 2 martie 1942, este tuns în monahism şi primeşte numele Justinian.
La 15 august 1942, în ziua Praznicului Adormirii Maicii Domnului, Episcopul Nicolae Colan al Vadului, Feleacului şi Clujului îl hirotoneşte diacon pe seama Mănăstirii “Sf. Ana” din Rohia.
Neţinându-se cont de faptul că monahii nu aveau (şi nu au şi n-au avut vreodată) obligaţii militare, ierodiaconul Justinian este recrutat şi încorporat de către ocupanţii maghiari, fiind soldat în armata maghiară – compania antiaeriană de la Miskolc – în perioada 22 noiembrie 1942 – 10 martie 1943.
La puţin timp după lăsarea la vatră, este hirotonit preot pe seama Mănăstirii “Sf. Ana” din Rohia, la data de 17 aprilie 1943, de către Episcopul Nicolae Colan.
După ce stareţul Nifon Matei a trecut la cele veşnice, în locul lui este numit, la data de 25 iunie 1944, tânărul ieromonah Justinian Chira, care, la vârsta de 23 de ani, a preluat această funcţie într-o perioadă foarte grea pentru mănăstiri. În anul 1948 este ridicat la rangul de protosinghel, iar în anul 1967, la propunerea Episcopului Teofil Herineanu al Vadului, Feleacului şi Clujului, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române îl ridică la rangul de arhimandrit.
Tot la propunerea Episcopului Teofil Herineanu, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române îl ridică la treapta de arhiereu, la data de 9 iunie 1973, fiind hirotonit ca episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Vadului, Feleacului şi Clujului, la 9 septembrie 1973, şi primind supranumele de “Maramureşeanul”.
După revoluţia din 1989 s-a reînfiinţat Episcopia Ortodoxă a Maramureşului şi Sătmarului. Cine putea să fie mai potrivit pentru a ocupa scaunul de titular al acestei noi eparhii, nimeni altul decât Preasfinţitul Justinian, fiul acestor meleaguri? Astfel că, la data de 22 septembrie 1990, Adunarea Naţională Bisericească îl alege episcop în fruntea acestei eparhii, iar la 11 noiembrie 1990 este întronizat la biserica “Adormirea Maicii Domnului” din Baia Mare (vechea Catedrală), de către Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Antonie Plămădeală – Mitropolitul Ardealului.
La 13 decembrie 2009 a fost ridicat la rangul de Arhiepiscop onorific, de către Preafericitul Părinte Dr. Daniel Ciobotea – Patriarhul României, în Catedrala “Sf. Treime” din Baia Mare.
Formare educaţională (studii):
Cursurile şcolii primare le face în satul natal Plopiş, între anii 1928 şi 1934, apoi a frecventat cursurile Liceului Ortodox de băieţi “Simion Ştefan” din Cluj, iar studiile în teologie le-a absolvit la Institutul Teologic Ortodox de Grad Universitar din Sibiu, în anul 1966, susţinându-şi licenţa în teologie cu teza Mănăstirea “Sf. Ana” – Rohia .
Hirotonii şi hirotesii:
Din anul 1973 şi până în prezent a hirotonit peste 400 de preoţi şi diaconi.
Activitatea academică (titluri academice şi publicaţii):
I-au fost conferite 4 titluri de Doctor honoris causa, de către Universitatea de Vest din Oradea (23.05.2001), Universitatea “1 Decembrie” din Alba Iulia (20.10.2009), Universitatea de Vest “Vasile Goldiş” din Arad (12.03.2010) şi Universitatea de Nord din Baia Mare (27.05.2010).
Publicaţii: a. Volume de autor (catalog alfabetic):
Apel la conştiinţă şi raţiune – Sibiu, 1990, 24 p.; Colo-n sus în vremea aceea: florilegii – Baia Mare, Editura Mănăstirii Rohia, 2010, 291 p.; Convorbiri în amurg (dialoguri cu Bogdan Eduard) – Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2006, 192 p.; Cuvintele părintelui: Un ghid al frumuseţii lăuntrice. Antologie şi Cuvânt înainte: Pr. Prof. Radu Dorin Micu – Cluj-Napoca, Editura Mega, 2009, 175 p.; Darurile Bisericii – Cluj-Napoca, Editura Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Vadului, Feleacului şi Clujului, 1983, 255 p.; Drepturile copilului – Baia Mare, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 1994, 23 p.; Gând şi suflet românesc – Baia Mare, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 1998, 84 p.; Harul şi adevărul – Baia Mare, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 1996, 432 p.; Iată mama ta – Baia Mare, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 2011, 128 p.; Iustinian (dialoguri cu Bogdan Eduard) – Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2006, 296 p.; La început de drum – Baia Mare, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 2010, 24 p.; Lumină din lumina Naşterii şi Învierii Domnului – Baia Mare, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 2006, 244 p., reeditată în anul 2012, 304 p.; Mama şi copilul – Baia Mare, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 2009, 12 p.; Mănăstirea “Sfânta Ana” Rohia: monografie – Baia Mare, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 2009, 284 p.; Pagini de pateric – Rohia – Baia Mare, Editura Mănăstirii Rohia, 2010, 257 p.; Tinereţea: Primăvara vieţii – Baia Mare, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 2010, 28 p.; Viaţa Maicii Domnului – Cluj-Napoca, Editura Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Vadului, Feleacului şi Clujului, 1986, 212 p., reeditată la Baia Mare, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 1999, 175 p.; Viaţa Prea Curatei Fecioare Maria – Cluj-Napoca, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Vadului, Feleacului şi Clujului, 1948; Viaţa şi Acatistul Sfântului Ierarh Iosif Mărturisitorul – Baia Mare, 2006;
b. Volum realizat în colaborare:
Scrisori. ALEXANDRU, Ioan; CHIRA Justinian – Baia Mare, 2001, 320 p.
La toate acestea se mai adaugă peste 20 de cuvinte înainte sau prefeţe la cărţi de cult, teologice, istorice, omiletice şi catehetice, precum şi un număr de peste 150 de studii şi articole publicate în periodice bisericeşti sau în presa locală.

Distincţii bisericeşti şi civile

• Arhiepiscop onorific – ridicat în rang de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, 2009;
“Steaua României” – conferită de Preşedinţia României, 2011;
Titlul de Cetăţean de Onoare al judeţului Maramureş, conferit de Consiliul Judeţean Maramureş şi Cetăţean de Onoare a peste 40 de primării de municipii, oraşe şi comune din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe a Maramureşului şi Sătmarului;
Titlul „Omul anului 2009” – conferit de Consiliul Judeţean Maramureş.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.