Locul şapte la primul sezon în eşalonul trei

0
568

• ACS Fotbal Comuna Recea – CS Iernut 2-2 (0-0) •

ACS Fotbal Comuna Recea a încheiat primul sezon de liga a treia pe locul şapte, în ultima etapă a stagiunii 2015-2016 maramureşenii terminînd la egalitate disputa de pe teren propriu cu CS Iernut – 2-2 (0-0).

Un loc excelent pentru o echipă nou promovată, cu jucători în componenţă fără nume sonore, dar cu doi tehnicieni – Romulus Buia şi Ovidiu Mic – care au ştiut să exploateze la maximum calităţile jucătorilor pe care i-au avut la dispoziţie. Şi munca noii promovate s-a văzut pe parcursul sezonului, mai ales în prima parte a sezonului, în care Recea a cîştigat toate meciurile de acasă. Şi la finalul campionatului s-a clasat pe un merituos loc şapte, ce dă încredere pentru stagiunea viitoare, în care sperăm ca echipa lui Buia şi Mic să se prezinte cel puţin la fel. În meciul cu Iernut, dacă la pauză tabela era neschimbată, în partea secundă s-a marcat de patru ori. Oaspeţii au deschis scorul prin M. Ungur în minutul 61, dar gazdele au revenit excelent şi au preluat ostilităţile pe tabelă prin dubla semnată, în numai cinci minute, de golgheterul Viorel Chinde (72 şi 77 – 11 m). În ultimul minut, CS Iernut a cucerit un punct nesperat, Fekete restabilind egalitatea (90+3).

clas lig3 31mai2016Rezultatele ultimei etape: AFC Odorheiu Secuiesc – CS Oşorhei 3-2; ACS Fotbal Comuna Recea – CS Iernut 2-2; Avîntul Reghin – Industria Galda de Jos 2-1; Unirea Jucu – Sănătatea Cluj-Napoca 1-3; Unirea Dej – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-1; FC Zalău – CSM Sighetu Marmaţiei 3-0; Luceafărul Oradea – Luceafărul Bălan 3-0.