AS Vital Baia Mare – AS Dinamic Groşi 4-5 (4-4)

0
576

La exact trei săptămîni de la remiza 1-1 obţinută în faţa celor de la AS Dinamic Groşi (formaţie ce evoluează în liga a cincea), vitaliştii au perfectat un nou joc cu echipa condusă de Florin Bora. Neaşteptat, băieţii de la Vital reuşesc încă de la primele momente ale partidei să se distanţeze la 3-0, graţie în primul rînd dublei semnate de Marius Dărăban (minutele 3 şi 6), în speţă Florin Muth, autorul celui de-al treilea gol, în minutul 9. În doar trei minute, pe fondul unor replieri întîrziate ale defensivei băimărene, dar şi cu largul concurs al goalkeeperului gazdă, oaspeţii reduc din diferenţă. Vîrful de atac de doar 18 ani Daniel Laczi punctează de două ori, în minutele 12 şi 15. Spre jumătatea primei reprize, Marius Dărăban izbuteşte hattrick-ul, mărind ecartul la două lungimi, scor 4-2. Pînă la finalul primei reprize, cei de la Dinamic restabilesc egalitatea. David Laczi, minutul 25, şi juniorul Paul Pop, minutul 34, fiind cei ce stabilesc scorul primului mitan: Vital Baia Mare – Dinamic Groşi 4-4. La doar două minute de la reluare, acelaşi Daniel Laczi pivotează pe lîngă fundaşul central şi înscrie, aducîndu-şi pentru prima oară echipa în avantaj. Pînă la final jocul este unul pe contre, însă tabela de marcaj va rămîne nemodificată. În acest al doilea mitan, vitaliştii şi-au trecut în cont nu mai puţin de zece mari ocazii de a marca, însă execuţiile sau starea gazonului au fost cei doi factori care au făcut ca victoria să le aparţină celor de la Dinamic Groşi. De la Vital au irosit ocazii importante de a marca Adrian Duma (minutul 63), Marius Dărăban (minutele 65, 70 şi 89), Gheorghe Zoicaş (minutele 66 şi 81), Ioan Farcaş (minutele 68 şi 90), Vasile Rus (minutul 71), respectiv Adrian Manolache (minutul 75). În ciuda acestui eşec să remarcăm pofta de joc a celor de la Vital, dar şi cele două hattrick-uri semnate de Marius Dărăban şi Daniel Laczi.
• AS Vital Baia Mare: Zoltan Kovacs – Gheorghe Zoicaş, Flaviu Frişan, Romulus Brânduşan, Marius Bretan – Ioan Farcaş, Marcel Mihuţ, Vasile Rus, Claudiu Incze – Marius Dărăban, Florin Muth. Rezerve: Cristian Bârlea, Adrian Mihuţ, Adrian Manolache, Adrian Duma. Antrenori: Cristian Morocoş, Marcel Mihuţ.
• AS Dinamic Groşi: Csaba Hajdu – Cristian Bora, Florin Bora, Andrei Varga, Paul Varga – Alexandru Hrior, Otto Neuschli, David Laczi, Adrian Dan – Florin Lazăr, Daniel Laczi. Rezerve: Marius Herţeg, Paul Pop, Gabriel Prelucan. Antrenor: Florin Bora.