Şah. CSM Baia Mare, cîştigătoarea Cupei României

0
498

Clubul de Şah al Municipiului Baia Mare, la masculin, şi Clubul Sportiv Municipal Bucureşti, la feminin, au cîştigat Cupa României la şah rapid pe echipe de seniori, competiţie care s-a terminat duminică la Iaşi.
În turneul masculin, Clubul de Şah al Municipiului Baia Mare s-a impus cu 8 puncte, locurile următoare revenind grupărilor CS Studenţesc Medicina Timişoara şi CS AEM Timişoara, fiecare cu cîte 7 puncte.
În turneul feminin, Clubul Sportiv Municipal Bucureşti a obţinut titlul cu 9 puncte, urmat de CS Politehnica Iaşi I cu 8 puncte şi CS Politehnica Iaşi 2 cu 5 puncte.
Competiţia a fost organizată de Asociaţia Judeţeană de Şah Iaşi şi Federaţia Română de Şah.
Este de remarcat faptul că în concurs a fost prezent şi David Gavrilescu, în vîrstă de numai 13 ani, desemnat cel mai tînăr sportiv prezent la Campionatul European individual încheiat în Kosovo. El a jucat la echipa Medicina Timişoara.