Maramureşenii, prima şansă la promovare

1
750

Viitorul Ulmeni – Unirea Mirşid 1-0 (0-0)

Viitorul Ulmeni pleacă cu prima şansă la promovare în urma victoriei din prima manşă cu Unirea Mirşid de pe teren propriu, maramureşenii învingînd la limită campioana judeţului Sălaj, printr-un gol marcat de Răzvan Ardeleanu în minutul 50.
Disputa dintre cele două campioane s-a dovedit una modestă, dar cu un plus, la nivel de ocazii, de partea maramureşenilor. În rest, am asistat la o partidă lentă, cu două formaţii care nu au arătat nimic spectaculos, dar cu cîteva ocazii mari irosite, în special în favoarea gazdelor. Prima situaţie de gol aparţine Viitorului Ulmeni, în minutul 16. Hauşi a executat o lovitură liberă, central, de la 18 m, dar Petcu a boxat în corner. Asta a fost singura ocazie mare a primei părţi. În debutul părţii secunde maramureşenii vor deschide scorul. Balmoş scapă singur pe stînga, după o pasă de aproximativ 50 de m, centrează în faţa porţii şi Ardeleanu reia în poarta goală: 1-0. Înainte de gol, Viitorul a mai avut o şansă imensă, în minutul 48, Feraru, rămas singur cu Petcu, l-a lobat pe acesta, dar balonul a mers pe lîngă. Gazdele au posibilitatea majorării în minutul 63, Feraru, aflat în suprafaţa de pedeapsă, scoate în spate la Ardeleanu, acesta şutează din prima şi portarul advers respinge în lateral. În fine, ultima situaţie se consumă în al doilea minut al prelungirilor, cînd Răduneaţă rămîne singur cu Petcu şi doar din 6 m trimite puţin alături. Viitorul Ulmeni are după prima manşă prima opţiune la promovare, avînd avantajul victoriei de pe teren propriu, dar şi a faptului că nu a primit gol.
• Viitorul Ulmeni: G. Danciu – Hauşi, Vanca, R. Trif, Ignat, Balmoş, Borota, Sabou, S. Chiorean (74 Dîrle), R. Ardeleanu (66 Răduneaţă), Feraru. Antrenor: Petre Ilieş. • Unirea Mirşid: Petcu – S. Bereschi, Blaga, Moroti, Bărnuţ, Toth, I. Mureşan, Ma­ior, Bode, Pavel, Ilieşe (88 Parnău). Antrenor: Marius Bereschi. • Arbitri: Rareş Vidican (Oradea) – Ovidiu Timar (Marghita), Sergiu Albu (Oradea). Observatori FRF: Ioan Papp (Ca­rei), Dan Monea (Aiud).

Rezultatele primei manşe a barajului de promovare: Sportul Chişcani (BR) – Şoimii Topolog (TL) 2-2; Venus Independenţa (CL) – Axiopolis Cernavodă (CT) 4-3; Arsenal Malu (GR) – FC Progresul Bucureşti 2-0; Voinţa Crevedia (IF) – Flacăra Moreni (DB) 2-2; Euromania Dumbrăveni (VN) – CS Păuleşti (PH) 1-3; Petrolul Berca (BZ) – Nemere din Chelinţa (CV) 4-2; Pajura Huşi (VS) – Avântul Valea Mărului (GL) 1-4; AS Siretul Lespezi (IS) – AS Gauss Răcăciuni (BC) 2-1; Voinţa Ion Creangă (NT) – Luceafărul Mihai Eminescu (BT) 0-1; FC Bistriţa (BN) – Şomuz Fălticeni (SV) 0-0; Viitorul Ulmeni (MM) – Unirea Mirşid (SJ) 1-0; Mureşul Vinţu de Jos (AB) – Mureşul Luduş (MS) 1-0; Gloria Lunca Teuz Cermei (AR) – Viitorul Feleacu (CJ) 1-0; Ripensia Timişoara (TM) – Hercules Lupeni (HD) 4-0; Pandurii Cerneţi (MH) – CSM Şcolar Reşiţa (CS) 1-6; CS Şirineasa (VL) – Tractorul Cetate (DJ) 4-1; FC Hermannstadt (SB) – Gilortul Târgu Cărbuneşti (GJ) 1-0; Recolta Stoicăneşti (OT) – FC Argeş 1953 Piteşti (AG) 1-1; Unirea Cristuru Secuiesc (HR) – Olimpic Cetate Râşnov (BV) 3-1; FCM Alexandria (TR) – Andrias Andrăşeşti (IL) 3-1. Recolta Dorolţ (SM) a promovat deja în Liga a III-a, FC Hidişel (BH) anunţînd FRF că nu se poate prezenta la meciurile de baraj din cauza lipsurilor de fonduri.