Premiile Festivalului internaţional de teatru “Atelier”

0
751

Juriul Festivalului Internaţional de Teatru „Atelier”, ediţia a XXIII-a, alcătuit din: Cristina RUSIECKI (preşedinte), Nicolae WEISZ, Emanuel PETRAN şi Andrei MĂJERI (membri), a acordat următoarele premii:

MARELE PREMIU – PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL

Nominalizări:

  1. „EU, SISIF”, regia artistică Veselka Kuncheva, „PUPPET`S LAB” din Sofia (Bulgaria)
  2. „EŞTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!”, regia artistică Tudor Lucanu, TEATRUL „ANTON PANN” Râmnicu Vâlcea
  3. „CASA DE PE GRANIŢĂ”, regia Marcel Ţop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

Premiul a fost câştigat de „EŞTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!” şi a constat în lucrarea NOD MARAMUREŞAN, oferită de artistul Lucian Marchiş.

  • PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN REGIZOR

Nominalizări:

  1. Veselka Kuncheva – pentru spectacolul „EU SISIF”, PUPPET`S LAB” din Sofia
  2. Bobi Pricop – pentru spectacolul „PISICA VERDE”, produs de TEATRUL PENTRU TINERET „LUCEAFĂRUL” din Iaşi
  3. Marcel Ţop – pentru spectacolul „CASA DE PE GRANIŢĂ”, produs de TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

Premiul a fost câştigat de BOBI PRICOP şi a constat în tabloul intitulat TEATRU, oferit de artistul plastic Breznay Andras.

  • PREMIILE SPECIALE ALE JURIULUI
  1. „EU SISIF” – regia Veselka Kuncheva, PUPPET`S LAB, din Sofia (Bulgaria)

Premiul a constat în tabloul COMPOZIŢIE, oferit de artistul plastic Maria Boloni

  1. „CASA DE PE GRANIŢĂ” – regia artistică Marcel Ţop, TEATRUL BAIA MARE

Premiul a constat în lucrarea OPAIŢ DACIC, oferită de artistul plastic Daniel Leş

  1. „COLUMBINUS” – regia Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BA­IA MARE

Premiul a constat în tabloul REFLEXII, oferit de artistul plastic Ciprian Cosma

  1. TEATRUL INDEPENDENT „ARTSCAPE” BAIA MARE – pentru producţiile prezentate în festival: „PLEX” – regia Andrei Dinu şi Andrei Stan, „CLOSER” – regia artistică Gelu Badea, „KJAERLIGHET. TRUPURI. OCEANE TĂCUTE”, regia artistică Botond Nagy

Premiul a constat într-un set de fotografii realizate de artiştii vizuali Silviu Gheţie şi Ioan Brezovski.

  • PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR
dinu
Andrei Dinu

Nominalizări:

  1. Andrei Dinu – pentru rolul din spectacolul „PLEX”, TEATRUL INDEPENDENT „ARTSCAPE” BAIA MARE
  2. Dorin Griguţa – „CASA DE PE GRANIŢĂ” – regia artistică Marcel Ţop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
  3. Valeriu Doran – „ CASA DE PE GRANIŢĂ” – regia artistică Marcel Ţop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

Premiul a fost câştigat de ANDREI DINU şi a constat în lucrarea MASCĂ, oferită de artistul plastic Paul Covaci, şi un papion hand-made oferit de designerul Alexandru Ştef.

  • PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ

Nominalizări:

  1. Madălina Ciotea – pentru cele patru roluri (Liuba, Mama, Mămica-tată, Lara) jucate în spectacolul „EŞTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!”, regia artistică Tudor Lucanu, TEATRUL „ANTON PANN” Râmnicu Vâlcea
  2. Ioana Predescu – pentru rolul „Bi_Anca” din spectacolul „(D)EFECTUL PLACEBO”, concept şi coregrafie Ştefan Lupu, TEATRUL NATIONAL “I.L.CARAGIALE” din Bucureşti
  3. Aurora Prodan – pentru rolul „Soacra” din spectacolul „CASA DE PE GRANIŢĂ” – regia artistică Marcel Ţop, TEATRUL MUNICIPAL BA­IA MARE
Aurora Prodan
Aurora Prodan

Premiul a fost câştigat de AURORA PRODAN şi a constat în tabloul AŞTEPTÂNDU-TE, oferit de artistul plastic Anamaria Nagy şi un accesoriu de lux, oferit de designera Larisa Beserman.

  • PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SCENOGRAF

Nominalizări:

  1. Marieta Golomehova – pentru scenografia spectacolului „EU SISIF” – regia artistică Veselka Kuncheva, PUPPET`S LAB, din Sofia (Bulgaria)
  2. Roxana Ionescu – pentru scenografia spectacolului „ÎN INIMA NOPŢII – EPISODUL LEAR”, regia Gavriil Pinte, TEATRUL „REGINA MARIA” Oradea
  3. Cristian Marin – pentru scenografia spectacolului „COLUMBINUS”, regia artistică Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

Premiul a fost câştigat de ROXANA IONESCU şi a constat în tabloul FLUIERÂND A LIBERTATE, oferit de artista Sanda Maria Ciorna.

  • PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN COREGRAF

Nominalizări:

  1. Luis şi Pedro Sartori do Vale – pentru coregrafia spectacolului „DUBLU” produs de WHS (Finlanda) şi THEATER OP DE MARKT / Dommelhof (Belgia)
  2. Six Mickaël – pentru coregrafia spectacolului „ÎN UMBRA LUI CORÉ”, COMPAGNIE BAKHUS – Grasse (Franţa)
  3. Maria Dimitrova – pentru coregrafia spectacolului „EU SISIF” – regia artistică Veselka Kuncheva, PUPPET`S LAB, din Sofia

Premiul a fost câştigat de SIX MICKAEL şi a constat în tabloul ZVON DE SCHIMBARE realizat de artistul Leş Iosif Paul şi oferit de ROTARY CLUB BAIA MARE.

  • PREMIUL PENTRU
    CEL MAI BUN ONE MAN SHOW

RICHARD BOVNOCZKI – în spectacolul MOSCOVA-PETUŞKI, regia Teodora Herghelegiu.

Premiul a constat în tabloul ÎNSINGURATUL, oferit de artistul plastic Anca Delia Oros.

  • PREMIUL PENTRU MUZICĂ DE SCENĂ (acordat cu sprijinul Fundaţiei ACCUMM)

Nominalizări:

  1. Spectacolul „DU­BLU”, de Luis şi Pedro Sartori do Vale, WHS (Finlanda) şi THEATER OP DE MARKT / Dommelhof (Belgia)
  2. Spectacolul „(D)E­FECTUL PLACEBO” concept şi coregrafie Ştefan Lupu – TEATRUL NATIONAL “I. L. CARAGIALE” din Bucureşti
  3. Spectacolul „ZELDA NU E DE PE-AICI” – ARADI KAMARASZINHÁZ“, TEATRUL „JÓ­KAI” BÉKÉSCSABA, ASO­CIAŢIA MASZK, SZEGED

Premiul a fost câştigat de spectacolul „ZELDA NU E DE PE-AICI” şi a constat în tabloul BABILONIA, oferit de artistul plastic Aurel Cucu.

  • PREMIILE PUBLICULUI

Premiile Festivalului internaţional de teatru Atelier 1PREMIU PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL

„COLUMBINUS”, regia artistică Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN REGIZOR

Horia Suru, pentru regia la „COLUMBINUS”, TEA­TRUL MUNICIPAL BA­IA MARE

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR

Andrei Dinu – pentru rolurile din spectacolele „PLEX “ şi CLOSER de la TEATRUL INDEPENDENT „ARTSCAPE” BAIA MARE

PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ

Ioana Chereji – pentru rolul din spectacolul „AUTOBAHN”, regia artistică Laura Moldovan, TEATRUL DE NORD DIN SATU MARE

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SCENOGRAF

Irina Moscu – pentru scenografia spectacolului „ EŞTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!”, regia artistică Tudor Lucanu, TEATRUL „ANTON PANN” Râmnicu Vâlcea şi Cristian Marin – pentru scenografia spectacolului „COLUMBINUS” – regia artistică Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN COREGRAF

Six Mickaël – pentru coregrafia spectacolului „ÎN UMBRA LUI CORÉ”, COMPAGNIE BAKHUS – Grasse (Franţa)

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ONE MAN SHOW

Richard Bovnoczki – în spectacolul „MOSCOVA-PETUŞKI”, regia Teodora Herghelegiu.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.