FC Prietenia Baia Mare – Silvania Cehu Silvaniei 7-1 (3-0)

0
978

FC Prietenia Baia Mare şi Silvania Cehu Silvaniei s-au reîntîlnit după 11 ani într-un meci de old-boys disputat vineri după-amiază pe stadionul „Viorel Mateianu”.
Desfăşurat pe parcursul a două reprize a cîte 40 de minute, victoria a revenit formaţiei organizatoare, aceasta impunîndu-se cu scorul de 7-1 (3-0), prin golurile semnate de Zorel Rus (2), Alin Petrovan, Andrei Gîlcă, Cristian Cristea, Vlad Conţ şi Adi Bogdan. Duelul dintre cele două grupări prietene a oferit, în multe momente, faze spectaculoase, cu ocazii mari de a marca, dar multe nefructificate, situaţii clare care s-au consumat în special la poarta oaspeţilor. FC Prietenia s-a dovedit o echipă mai închegată, iar rezultatul de pe tabelă ne scuteşte de alte comentarii. Antrenorul Ioan Cristea a aliniat în meciul cu Silvania următorul „11”: Petre Konycska – Ocsi Beko, Victor Buciu, Florin Opriş, Gelu Bar, Cristian Ruscal, Alin Petrovan, Erno Konycska, Vlad Conţ, Zorel Rus, Attila Piroska. Au mai evoluat: Marius Habian – Dan Lazăr, Călin Oşianu, Radu Bogdan, Cristian Cristea, Florin Gherghel, Adi Bogdan, Ştefan Sarca, Andrei Gîlcă şi Claudiu Bran. Membri nejucători prezenţi la meci: Octavian Cioltea, Doru Vanţa, Ioan Gurzău, Hartmut Lang, Sandu Bud, Ioan Dan, Alexandru Bela, Edi Necula, Ghiţă Şovagău, Mihai Şteţca, Marcel Pop, Iosif Mekker, Radu Ţolaş. De asemenea, FC Prietenia a invitat şi apropiaţi ai grupării la acest eveniment: Liviu Mihalca, Adi Deac, Bogdan Coroian, Daniel Cristea şi Radu Buda. Au lipsit de la acest meci, din motive obiective, Cosmin Hotya şi Toma Coteţ. După cele 80 de minute de alergare, a urmat o uşoară recuperare, unii cu un bazin, alţii cu anumite lichide, că doar este vară şi e foarte cald. Bineînţeles că nu putea lipsi nici celebra repriză a treia, la restaurantul „La Bunicu”, în care pe fondul muzical asigurat de Mircea Săsăran jucătorii celor două echipe au schimbat impresii şi pus la punct detaliile returului. Silvania Cehu Silvaniei va încerca să-şi ia revanşa cu FC Prietenia, în septembrie sau octombrie fiind programat returul prieteniei dintre cele două grupări.