România s-a calificat în optimile CM Under 20

0
453

Selecţionata României a terminat la egalitate cu Germania, 29-29 (18-13), sîmbătă, la Campionatul Mondial de handbal feminin Under-20 de la Moscova şi a cîştigat Grupa C, iar în optimi va întîlni echipa Japoniei. În selecţionata antrenată de Ion Crăciun se regăseşte şi băimăreanca Yulia Dumanska, care a avut 23 de intervenţii în disputa cu nemţoaicele din 51 de aruncări.
Tricolorele au dominat prima parte a meciului cu Germania şi au condus cu 4-1, 11-6, 15-9 şi 18-13 la pauză. În minutul 41, România încă avea şase goluri în plus pe tabelă, 23-17, dar în minutul 49 scorul era egal, 24-24. Cînd mai erau 36 de secunde, Germania a preluat conducerea, 29-28, dar Elena Dache a înscris golul egalării cu 15 secunde înainte de final.
Cristina Laslo a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 9 goluri, alături de Lorena Ostase, 8 goluri. Pentru echipa antrenată de Ion Crăciun au mai înscris Alina Ilie – 4 goluri, Anca Polocoşer – 3, Alexandra Dindiligan – 3, Andreea Taivan – 1, Elena Dache – 1.
În clasamentul final al Grupei C, România a ocupat primul loc, cu 9 puncte (+69), urmată de Germania, 9 puncte (+62), Spania, 6 puncte, Argentina, 4 puncte, Egipt, 2 puncte, Kazahstan, 0 puncte.
Japonia a ocupat locul 4 în Grupa D, după Rusia, Suedia şi Olanda. Niponele au înregistrat următoarele rezultate: 28-23 cu China, 39-21 cu Chile, 18-26 cu Suedia, 23-43 cu Rusia, 25-31 cu Olanda.
Meciul din optimi se va juca azi, 11 iulie, iar în sferturi, în cazul probabil al unei victorii, România va înfrunta învingătoarea dintre Ungaria (locul 3 în Grupa A) şi Croaţia (locul 2 în Grupa B).