CS Minaur, două victorii în turneul din polivalenta băimăreană

1
601

CS Minaur Baia Mare a obţinut două victorii din două meciuri în turneul ce-l organizează în polivalenta „Lascăr Pană”, formaţia antrenată de Raul Fotonea impunîndu-se în duelurile cu Universitatea Cluj-Napoca (vineri) şi CSM Oradea (sîmbătă). În cel de-al treilea meci, de ieri, cu CSM Satu Mare, echipa care se impunea termina turneul organizat de CS Minaur pe primul loc. În continuare vă oferim detalii de la primele două partide ale formaţiei noastre, urmînd ca în pagina de sport de mîine să revenim cu informaţii de la ultimul test al CS Minaur din acest turneu.

CS Minaur Baia Mare – Universitatea Cluj-Napoca 37-19 (19-10)

CS Minaur a pornit cu dreptul în turneul amical ce a avut loc în Sala Polivalentă „Lascăr Pană” în perioada 19-21 august, învingînd cu 37-19 pe Universitatea Cluj, după ce la pauză avea nouă goluri avantaj – 19-10.
CS Minaur a început excelent partida, marcînd patru goluri pînă în minutul 5, scorul fiind 4-0. Pînă în minutul zece, oaspeţii au reuşit să marcheze un singur gol, scor 7-1. Pînă la mijlocul reprizei, Universitatea a mai redus din diferenţă, apropiindu-se la trei goluri, scor 8-5, însă pentru puţin timp. CS Minaur s-a distanţat din nou la cinci goluri, scor 15-9 (minutul 20). Pînă la finalul primei reprize, avantajul echipei noastre a crescut la nouă goluri, scor 19-10. În primele cinci minute după reluare, CS Minaur a înregistrat pentru prima dată avantaj de 11 goluri, scor 22-11. O dată cu trecerea timpului, diferenţa s-a mărit, iar la finalul jocului CS Minaur s-a impus cu 37-19.

CS Minaur Baia Mare – CSM Oradea 34-30 (20-17)

CS Minaur a obţinut o victorie şi în al doilea meci al turneului amical, scor 34-30 împotriva echipei CSM Oradea. La pauză, avantajul echipei noastre a fost de trei goluri, scor 20-17.
Începutul de joc a fost echilibrat, cu cele două echipe mergînd de la egal la egal: 4-3 (min. 6), 6-6 (min. 10), respectiv 9-8 la mijlocul reprizei. CS Minaur s-a distanţat la două goluri în minutul 20 – 14-12. Cu cinci minute înainte de final s-a înregistrat diferenţa de trei goluri (scor 17-14), diferenţă care s-a înregistrat şi la pauză, scor 20-17. CS Minaur a început bine repriza secundă, ducînd scorul la 23-19 în minutul 35, pentru ca în minutul 40 să se înregistreze o diferenţă de şase goluri, scor 26-20. Pînă la final, CSM Oradea a redus din handicap, partida încheindu-se cu scorul de 34-30. (minaur.ro)